17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
Parti politikasına karşı aday adayı!
Parti örgütünün hedef ve önceliklerinin arasına ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesini koyan CHP’nin aday adayı Halebak’ın ‘Eşit işe eşit ücretle nereye?’ deyip partinin belirlediği hedeflere ters gitmesinin genel merkez tarafından nasıl değerlendirildiği merak konusu oldu.
Kırklareli # 14 Mayıs 2018 Pazartesi 07:35

Haber Merkezi

Belediye başkanlarının adaylık için istifa etmemeleri konusunda genel merkezin prensip kararına rağmen istifa eden Emin Halebak’ın 10 Mart 2018 tarihinde Lüleburgaz Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi sırasında söylediği sözlerin genel merkez tarafından nasıl değerlendirildiği merak konusu oldu.

Toplu İş Sözleşmesi’nin imza töreninde konuşan Halebak’ın, CHP Emek Büroları’nın düzenlediği Taşeron İşçilik Çalıştayı Sonuç Bildirgesi’ne ve CHP’nin 36. Kurultayı Sonuç Bildirgesi’ne tam ters beyanatlar vermesi dikkat çekmişti.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETLE NEREYE?”

Halebak, belediyede toplu sözleşme imzalanması sırasında; “Belki de ilerleyen günlerde 300 tane daha arkadaşımız olacak, onlara da aynı şartlar doğacak ve onlar ile aranızdaki ‘eşit işe, eşit ücret’ ilkesiyle yürüdüğümüzde bu nereye gidecek?” diye sormuştu.

Halebak; “Sonrasında ise bunların hepsini aynı hale getirdiğimizde, bu kurum bu ücretleri ödeyebilir mi? Evet ücretleri öder ama o zaman asli görevlerini yerine getirebilir mi? Bunların hepsinin gerçek anlamda düşünülmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi adına bende sıkıntı ve gerilim yarattı. Ama öyle veya böyle sonuç itibariyle her zaman olduğu gibi toplu sözleşme imzalayacağız” demişti.

CHP TAŞERON İŞÇİLİK ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ; “TAŞERON İŞÇİLER ÜCRETİN EN HAFİFİNİ ALMAKTA”

Öte yandan CHP Emek Büroları tarafından 18 Kasım 2017’de düzenlenen Taşeron İşçilik Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde ise taşeron işçilerin ‘eşit işe eşit ücret’ sorununun çözülmesi gerektiği konusunda bir madde eklenmişti.

O maddede; “Taşeron işçiler işin en ağırını yapmakta, ücretin ise en hafifini almaktadırlar. Aynı işyerindeki diğer çalışanlarla eşit işi yapmalarına rağmen eşit ücreti alamamakta ve ayrımcılığa uğramaktadırlar. Taşeron işçilerin önemli bir sorunu da düzenli ücret alamamalarıdır” denilmişti.

KURULTAY SONUÇ BİLDİRGESİ; “EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET UYGULANACAKTIR”
CHP’nin 36. Kurultayı’nın ardından açıklanan sonuç bildirgesinde ise parti örgütünün hedef ve öncelikleri arasında ‘eşit işe eşit ücret uygulanması’ maddesi de yer almıştı.

17 maddelik sonuç bildirgesinin 12’nci maddesinde; “ Asgari ücret vergi dışı bırakılacak, taşeronların tümü kadroya alınacak, tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına sendikalaşma özgürlüğü tanınacak, sendikalaşma özendirilecek, eşit işe eşit ücret uygulanacaktır” denilmişti.

Halebak’ın 10 Mart 2018 tarihinde yaptığı konuşma https://www.youtube.com/watch?v=o4U6DHFphjY adresinden yayınlanmıştı.

 

 

 

 

Bu haber 1452 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter