17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
ÖDP Alpullu’ya gidiyor!
Lüleburgaz # 16 Nisan 2018 Pazartesi 07:43

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Lüleburgaz İlçe Örgütü, Alpullu Şeker Fabrikası başta olmak üzere Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı basın açıklaması yaptı.

İlçe Örgütü yaptığı açıklamada, 18 Nisan Çarşamba günü saat 11:00’da ‘Şeker Fabrikalarının Satışı Durdurulsun’ diyerek Alpullu Şeker Fabrikası önünde yapılacak eylem için çağrıda bulundu.

“Şeker Fabrikalarını satarak yerli ve milli olunmaz” diyen ilçe örgütü yönetimi: “Şeker fabrikaları özelleştirince, sanki satılmayacakmış gibi algı yaratıyorlar. Şimdiye kadar özelleştirilen tüm kurumlar (TEKEL, SEK, Et Balık Kurumu, Sümerbank gibi) için de benzer şeyler söylendi. Ama sonunda hepsi satıldıktan hemen sonra kapatıldı. Şeker fabrikalarının kapatılması yerli ve milli birikimimizi ortadan kaldırmak, emperyalist tekel Cargill’in hakimiyetini arttırmaktır. Ayrıca ülkeyi şeker konusunda dışa bağlı kılmaktır. Yerlik ve millilik lafla olmaz. Cumhuriyet tarihinin birikimini emperyalist tekellere teslim edip peşkeş çekerek hiç olmaz” ifadelerini kullandı.

 “ŞEKER DEĞİL ZEHİR ÜRETECEKLER”

Yapılan açıklamada şöyle denildi; “Nişasta Bazlı Şeker ve glikoz şurubu, çocuk mamaları ve çocukların sevdikleri yiyeceklerde kullanıldığı için çocukların 12 -15 yaş arasında kansere yakalanma ihtimalleri artmaktadır. Bunlar, Sağlık Bakanlığı kurumlan tarafından tespit edildiği halde, Ak Parti iktidarı hafta içinde, nişasta Bazlı Şekerin gümrük vergisini kaldırarak ülkeye girişini serbest bırakmıştır. Böylece, hükümetin, halkın sağlığına ne kadar önem verdiği ortaya çıkmıştır. Oysa başta ABD ve Avrupa ülkelerinde Nişasta Bazlı Şekerin kullanım oranı yüzde 1 ile 3 arasındadır. Bazı ülkelerde, komşumuz Yunanistan’da da kullanımı yasaklanmıştır. Bizim halkımızın, yaşamı diğer ülke insanlarından daha mı değersizdir.”

FABRİKALAR KALACAK CARGİLL GİDECEK

“Cargill, Nişasta Bazlı olarak ifade edilen, kimyasal birtakım işlemlere dayanarak şeker üreten bir şirkettir. Cargill Türkiye şeker piyasasına tümüyle hakim olmak için şeker fabrikalarının özelleştirilmesini istiyor. Bunun için, AK Parti hükümetine rapor verdi, raporun ardından hükümet özelleştirme kararı aldı. Şeker fabrikaları özelleşirse, şeker pancarında şeker üretimi kısa zamanda ortadan kalkacak. Cargill şeker piyasası ve üretimine tamamen hakim olacak. Şeker fabrikalarının satılması ile halkımızın sağlığı, ülkemizin tarımı, güvenceli çalışma ve istihdam ortadan kalkacaktır. Şeker fabrikaları, halk adına halk için üretim yapmaya devam etmelidir. Kamusal özelliğini korumalıdır.”.

 

Bu haber 546 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter