22 Ocak 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Kapalı
HABER DETAYI
Aile boyu tutku! (VİDEO)
Lüleburgaz’da yaşayan motosiklet tutkunu Akgül ailesi, 8 yaşındaki evlatları Aytuğ’un da bir gün motosiklet tutkunu olacağını ön görerek ona motosikletle güvenli sürüş eğitimi vermeye başladı. Ailesi, Aytuğ’un bu tutkusu devam ederse yarışlara katılması için de mücadele edeceklerini söyledi.
Lüleburgaz # 16 Nisan 2018 Pazartesi 07:39

Orhan KONYALI

Lüleburgaz’da yaşayan ‘Nerdeyiz Murat’ lakaplı motosiklet tutkunu Murat Akgül’ün oğlu Aytuğ Akgül, babasının izinden gitmeye kararlı.

Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrencisi olan 8 yaşındaki Aytuğ Akgül, sürekli motosiklet üzerinde gördüğü babasına ‘Ben de motorcu olacağım’ diyerek, yaklaşık 2 ay önce kendisine alınan motosikletle babasından güvenli sürüş eğitimleri almaya başladı.

Aynı zamanda Trakya Motosiklet Kulüpleri Birliği (TMKB) Lüleburgaz Temsilcisi olan Murat Akgül, oğlunun henüz küçük yaşlarda kendisinden özenerek motosiklete tutkuyla baktığını ve bu tutkuya önce 42 tane oyuncaktan oluşan motosiklet koleksiyonu ile başladığını aktardı.

BABASI MOTOSİKLET USTASINA GÖTÜRDÜ

Motosiklet aşığı olan Akgül: “Aytuğ, beni motorla gördükçe, o da binmek için can atıyordu ve sürekli motorlar ile ilgili bana sorular soruyordu. Ben de onun, sorularına daha teknik cevaplar alabilmesi adına tanıdığım bir motosiklet ustasına götürdüm. Orada bu işe motosiklet koleksiyonu yaparak da başlayabileceğini öğrendi ve gerçeği ile birebir aynı olan oyuncak motosiklet koleksiyonu ile başladı. O kadar çok seviyor ki hepsini her hafta özenle tek tek silip yerine kaldırıyor. Zamanla kendisinde motosiklet kullanma arzusu oluştu ve biz de bu arzusunu doğum gününde yerine getirdik” diye belirtti.

“KAÇINILMAZ SON OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜK”

Motosiklet tutkunu olan ailesini örnek alan Aytuğ’un, ileride kaçınılmaz son olarak motosiklet tutkunu olacağını öngören aile, çocuklarına bu işin eğitimini de küçük yaşlarda vermek istediklerini belirtti. Fuarda gördüğü ve kendi yaşıtları için yapılmış olan motoru çok beğenen Aytuğ Akgül, ailesinin doğum günü sürprizi yaparak aldığı ilk gerçek motosikletine Şubat ayında kavuştu.

Türkiye’de bulunması zor olduğu için İtalya’dan getirilen motosikletle, babasıyla birlikte kapalı alanda güvenli sürüş eğitimlerine başlayan Aytuğ, şimdiden geleceğin motorcusu olarak Cross motorcularına göz kırptı.

50 cc ve 4.5 beygir gücüne sahip motosikletiyle eğitimlerine devam eden Aytuğ: “Babamın motosiklet sürdüğünü gördükçe benim de bir motorum olsun istedim. Şimdi kendime ait bir motosikletim var, onu sürerken gerçekten çok mutlu oluyorum. Sürüşlerim öncesi tüm koruyucu ekipmanlarımı giyerek, bütün güvenlik önlemlerimi alıyorum. İleride iyi bir motor sürücüsü olmak istiyorum” dedi.

“GÜVENLİ SÜRÜŞ ÇOK ÖNEMLİ”

Güvenli sürüşün önemine vurgu yapan baba Murat Akgül: “Esasında, güvenli sürüş bir kültürdür. Biz de, oğlumuzun bu kültürü küçük yaşlarda kazanmasını sağlayıp, ileride bilinçli bir sürücü yapmaya çalışıyoruz. 18 yaşını doldurup ehliyetini alana kadar sadece kapalı alanda sürüşlerini yapacak. İlerleyen yaşlarda bu tutkusu devam ettiği müddetçe ve gerekli şartlar sağlandığında yarışmalara katılması için de mücadele vereceğiz. Ailesi olarak desteğimiz sonsuz, ailelerin iki tekerlekli araçlardan korkmasına gerek yok, yeter ki çocuklarının gerekli sürüş eğitimlerini ve güvenlik önlemlerini almalarını sağlasınlar” diye konuştu.

Bu haber 1649 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter