17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
161 yıllık lise ‘niteliksiz’ mi?
Güncel Gündem # 16 Nisan 2018 Pazartesi 07:52

Haber Merkezi

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı nitelikli okullar arasında Edirne’nin en köklü okulu olan Edirne Lisesi’nin ve başarılı diğer anadolu liselerinin olmamasına tepki göstererek; “AKP en köklü okulumuza ‘niteliksiz’ diyor. 161 yıllık en köklü okulumuz Edirne Lisemiz ve çok başarılı diğer anadolu liselerimiz nitelikli okullar arasında yer almıyor. AKP Anadolu liselerini itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapıyor” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Bircan, Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde hiçbir anadolu lisesinin nitelikli okullar listesine alınmamasını eleştirerek; “Sınavla öğrenci alacak AKP’nin nitelikli lise diye tanımladığı okullar hangi kritere göre seçildiği belli değil. Her ilde imam hatip liseleri listelerde var anadolu liseleri yok. İmam hatip liseli olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter olmuş durumda” diye konuştu.

Bircan verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap istedi; “Edirne’den neden hiçbir Anadolu Lisesi nitelikli okullar arasında yer almamıştır? Edirnemizin en köklü okulu olan ve geçen seneki taban puanlara göre en başarılı okullardan olan Edirne Lisesi ve diğer başarılı okullarımızdan hiçbiri neden nitelikli okullar arasında yer almamıştır? Nitelikli okulları belirlerken hangi kriterleri göz önüne aldınız? Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde daha başarılı olduğu halde Anadolu liselerinin yer almadığı nitelikli okullar listesinde imam hatiplerin bulunmasının gerekçesi nedir? İmam hatip lisesi olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter midir? Hükümetiniz yaptığı sınıflandırmaya göre liselerimizin yüzde 90’ı “niteliksiz” görünmektedir. Bu niteliksizliğin sorumlusu kimdir?”

 

Bu haber 412 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter