17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
Burası cennet olacak! (VİDEO)
Lüleburgaz # 13 Nisan 2018 Cuma 07:50

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce liseler arasında kaynaşma ve arkadaşlığı geliştirmek için hayata geçirilen “Biriz Beraberiz” projesinde ilk adım fidan dikilerek atıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı işbirliğinde, Eskitaşlı muhtarlığının da destekleri ile gerçekleşen fidan dikimi, Lüleburgaz Orman İşletme Şefliği tarafından Eskitaşlı köyünde oluşturulan Bal Ormanları ağaçlandırma alanında yapıldı.

Lüleburgaz’da faaliyet gösteren 17 liseden yaklaşık 170 öğrenci ve öğretmenin katılımı ile yapılan etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, TEMA Vakfı Lüleburgaz Temsilcisi Vicdan Aladağ, Eskitaşlı muhtarı Selami Tezcan da katıldı.

Proje kapsamında 170 lise öğrencisi badem, kızılcık, dut ve yalancı kirazdan oluşan fidanları toprakla buluşturdu.

“İLK ADIMI ATTIK”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, burada yaptığı açıklamada projenin ilk ayağında öğrencileri bir araya getirdiklerini söyledi.

Öğrencilerin burada kaynaşıp, beraber bir şeyler yapmanın, ortak faaliyet içinde bulunmanın keyfini sürdüğünü belirten Çetin, hem doğayı yeşertip hem de yeni arkadaşlıkların kurulduğunu dile getirdi.

Çetin, projelerine destek veren TEMA Vakfı, Orman Fidanlık Müdürlüğü ve Eskitaşlı muhtarlığına da katkıları için teşekkür etti.

“BURASI CENNET OLACAK”

TEMA Vakfı Lüleburgaz temsilcisi Vicdan Aladağ, fidan dikimlerinin sürekli sürdüğünü söyledi.

Okulların yoğun talepleri ile mutluluk yaşadıklarını dile getiren Aladağ, okullardan gelen öğrencilerin toplamda bin 750 adet fidanı bu sahaya dikeceğini aktardı.

Burasının iyi bakılıp yetiştirildiğinde vatandaşa ek gelir kapısı olacağına inandığını kaydeden Aladağ şöyle konuştu; “Amacımız fiilen orman niteliğini kaybeden sahaların tekrar orman alanı olarak geriye kazandırılmasını sağlamak. Bu amaca yönelik çalışıyoruz. Bu arada tekrar ormana dönüşürken de vatandaşlarımıza ek gelir sağlayabilecek türleri kullanmaya çalışıyoruz. Bu sayede yetişmesini sağlamak ve ileride vatandaşın sahayı sahiplenmesini temin etmek istiyoruz. Bunun için muhtelif türde bilhassa meyve veren fidanlar sahaya dikiliyor. İnanıyorum ki bunlar iyi bakılıp büyüdükten sonra vatandaş burayı göz bebeği gibi kollayacak ve gelecek nesillere intikal ettirecek. Bunun ötesinde de başkaca buna benzer sahalar varsa, oraların da ağaçlandırılarak topluma kazandırılmasını vesile olacak. Bu nedenle bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 “67 BİN 600 FİDAN OLDU”

Lüleburgaz Orman Şefliği tarafından oluşturulan Bal Ormanları projesinde bugüne kadar belirlenen alanlara toplam 67 bin 600 fidan dikimi yapıldığı öğrenildi.

572 dekar bir alanda yapılan fidan dikimleri 2018 yılının başından bu yana sürerken, şu ana kadar 20 bin karaçam, 500 fıstıkçamı, 4 bin 600 ahlat, 4 bin alıç, 3 bin yaban mersini, 2 bin yabani kiraz, 500 Trabzon hurması, 4 bin 300 adet mahlep, bin kuşburnu, 2 bin 700 erguvan, 1 bin 250 ıhlamur, 3 bin 400 badem, bin 300 çakal eriği, 3 bin akçasağaç, 200 iğde, 500 çiçek narı, bin 50 kızılcık, bin 450 atkestanesi, 1 bin 400 menengiç, bin 600 sofora, 500 ceviz, 3 bin 500 lavanta, 4 bin 600 yalancı akasya ve bin 500 tespih fidanı toprakla buluştu.

Lüleburgaz’dan gelen okullar için ayrılan alana dikilecek bin 750 fidan ile bu sayı 69 bin 350’ye yükselecek.

Bu haber 1819 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter