17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
MİRAC KANDİLİ
Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet ŞİMŞEKOĞLU
Güncel Gündem # 13 Nisan 2018 Cuma 07:40

Bu akşam Mirac Kandilidir. Değerli Kardeşlerim! Öncelikli olarak Mirac Kandilinizi tebrik ediyorum.

İsra ve Mirac Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biridir.

İsra: Gece yolculuğu demektir. Mirac ise yükselmek anlamına gelir. Kur’an-ı Kerim’de İsra Suresi’nin ilk ayetinde isra olayı şöyle anlatılır: “ Bir gece kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten herşeyi işitmekte ve görmektedir.(İsra,1)”

Ayette Allah’ü Teâla kulu ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa (Sav)’i Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’dan Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya gecenin bir bölümünde götürdüğünü beyan etmektedir.

Miracın sebebi ise evrenin sırları ile ilgili bir kısım ayetleri göstermek olarak açıklanıyor. Mirac’da Peygamberimiz’e gösterilen sırlar: Cebrail (As) ve diğer Melekler ve onların ibadet şekilleri ile zikirleri, cennet-cehennem, daha önce yaşayan peygamberler ve onların ümmetlerinin durumu ile daha bilemediğimiz birçok halleri içermektedir.

Mirac bir mucize olduğu için fizik kuralları içerisinde anlaşılması beklenemez. Zaten mucize, fizik kurallarını aşan, benzerini insanların meydana getirmekten aciz kaldığı ve sadece peygamberlere verilen bir özelliktir.

İçinde yaşadığımız dünyayı ve diğer gezegenleri, kurulu bir saat gibi kusursuz bir şekilde yaratan ve idare eden yüce Rabbimiz, çok sevdiği kulu ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa (Sav)’i Mekke’den Kudüs’e götürmüş, oradan da semavat tabakalarına yükseltmiş ve birçok hususi ihsan ve ikramlarda bulunarak tekrar Mekke’ye getirmiştir.

Taif’te taşlanan, kavmi tarafından üç yıl boyunca boykot uygulanan, hakaretin her çeşidine maruz kalan Sevgili Peygamberimiz (Sav), peygamberliğin 10.yılında çok sevdiği eşi Hz. Hatice ve Amcası Ebu Talibi de kaybetmişti. Böyle bir zamanda gerçekleşen İsra ve Mirac olayı ile Allahü Teâla, elçisi Hz Muhammet Mustafa (Sav)’in sahipsiz olmadığını ve onu koruyacağını göstermiştir.

Mirac’da Peygamber Efendimiz’e ve ümmetine verilen hediyeler şunlardır:

1) Beş vakit namaz farz kılındı.

2) Bakara Suresinin son ayetleri nazil oldu.

3) İmanlarını korudukları müddetçe müminlerin ebedi olarak cehennemde kalmayacaklarının müjdesi verildi.

Mirac’da farz kılınan namaz ibadeti Allah’a karşı en önemli kulluk ve şükür görevidir.

Namaz amellerin en faziletlisi, cennetin anahtarı ve müminin miracıdır. Süleyman Çelebi bunu şöyle ifade eder:

“Sen ki Mirac eyleyüb ettin niyaz,

Ümmetin miracını kıldın namaz.”

Namaz, aynı zamanda insanın hayatını düzene koyan ve disiplin altına alan bir ibadettir. Hz. Ömer göreve göndereceği kişileri toplar ve onlara şöyle der: “Bana göre en önemli vazifeniz namazdır. Onu vaktinde kılan, dinini korumuş olur. Namazlarını ihmal eden, diğer vazifelerini de ihmal eder.”

Mirac Kandili vesilesiyle Rabbimiz ile aramızdaki en önemli bağ olan namaz ibadetimizi gözden geçirelim. Hatamız, eksiğimiz varsa giderelim.

Yeni güzel başlangıçlara ve manevi yükselişlere vesile olması temennisi ile bütün vatandaşlarımızın Mirac Kandilini tebrik ederim. Allah milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini daim eylesin. Başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere zulüm altında ezilen bütün Müslüman beldelerin ve halkların kurtuluşunu nasip etsin.

Bu haber 340 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter