17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
Sokollu’ya Japon eli!
Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Camii’nde yürütülen şadırvan restorasyonunda görev alan Japon ressam Atsushi Imai yaptığı işlerle dikkat çekerken, çok beğendiği cami ve külliyesini kendi defterine de çiziyor.
Lüleburgaz # 12 Nisan 2018 Perşembe 07:44

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Camii avlusundaki tarihi şadırvanda Ocak ayında başlayan restorasyon çalışmalarına 3 hafta önce katılan Atsushi Imai (41) isimli Japon ressam yaptığı işlerle dikkat çekiyor.

Japonya’nın Tama Art Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olan Imai, yaklaşık 4 yıldır Türkiye’de yaşıyor.

Gezmeyi çok seven Imai, Türkiye’de İstanbul, Konya, İzmir illerinde bulunurken, buradaki arkadaşları sayesinde Türkçeyi de akıcı şekilde konuşmayı öğrenmiş durumda.

Yaklaşık 3 hafta önce, Sokollu Şehit Mehmet Paşa Vakfı tarafından yaptırılan şadırvan restorasyonu çalışmalarındaki ekibe dahil olan Imai, ustasına şadırvanın çizim ve desenlerinin restorasyonunda yardımcı oluyor.

Imai, fırsat bulduğunda Sokollu Mehmet Paşa Camii ve külliyesini kendi defterine çiziyor.

Hobi olarak vurmalı enstrüman ve ‘İran Sazı’ çalan Imai, İran’a sık sık ziyaretler yaptığını ancak Türkiye’yi sevdiği için burada kaldığını dile getirdi.

“Lüleburgaz’ı fırsat buldukça gezdim” diyen Imai; “Aradığım yerleri bulamamış olsam da, en çok Sokollu Mehmet Paşa Camii’ni ve çevresini sevdim, hatta camiye hayran kaldım” diye konuştu.

Ocak ayında şadırvanda başlayan restorasyon çalışmalarının, bu ay sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

Bu haber 2848 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter