22 Ocak 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Kapalı
HABER DETAYI
483 bin ağaç kesilebilir!
Lüleburgaz, Vize, Saray ve Ergene’den geçecek olan Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı projesi kapsamında 69 hektarlık alanda 483 bin adet ağacın kesilebileceği belirtildi.
Lüleburgaz # 12 Nisan 2018 Perşembe 07:41

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Lüleburgaz ve Vize sınırları içerisinden geçecek olan Türk Akımı Kara Kısmı-1 Doğalgaz Boru Hattı projesi ile ilgili 17 Nisan’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısının yapılacağını duyurdu.

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Türk Akımı Kara Kısmı-1 Doğal Gaz Boru Hattı için 9 Nisan 2018 tarihinde hazırlanan ÇED Raporu’nda proje alanında kesilmesi öngörülen ağaç sayısı ise dikkat çekti.

483 BİN AĞAÇ KESİLEBİLİR!

Vize, Lüleburgaz, Saray ve Ergene ilçe sınırlarını kapsayan projede kesilmesi öngörülen ağaç sayısı 483 bin olarak hesaplandı.

Raporda, güzergah boyunca orman iznine konu olacak alan miktarı 69 hektar olarak belirtilirken, 69 hektarlık alanda hektar başına 500 ila 7 bin adet ağaç bulunduğu yani maksimum 483 bin adet ağacın kesilebileceği aktarıldı.

Raporda ayrıca kesilecek ağaç sayısının orman izinleri kapsamında ilgili işletme şefliklerince hesaplanacağından daha sonra netlik kazanacağı belirtildi ve kesilen ağaç sayısının en az 5 katı ağaç dikileceği ifade edildi.

Proje için 2017 yılının Eylül ayında yayımlanan ÇED raporunda, projenin kıyı bölümü için hazırlanan verilere göre alanda toplam 57 bin 709 adet ağaç bulunduğu ve ağaçların tamamının kesilerek bu alanın boşaltılması gerektiği belirtilmişti.

 

Bu haber 1626 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter