22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’da tarım buluşması
Lüleburgaz # 14 Mart 2018 Çarşamba 07:53

Orhan KONYALI

Türkiye İş Bankası, ‘Bitkisel ve Hayvansal Üretimin Birlikte Sürdürülebilirliği’ konusu üzerine, Lüleburgaz’da ‘Tarım Sohbetleri’ toplantısı düzenledi.

Dün saat 14:00’da Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, Trakya başta olmak üzere Türkiye genelinde tarımdaki adımlar ve Bankacılığın bundaki önemi anlatıldı.

Tarımın, Türkiye için stratejik önemi olduğunu söyleyen Lüleburgaz Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Var, Trakya’nın Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin %75’ini, çeltik üretiminin %50’sini ve buğday üretiminin ise %10’unu karşılamakta olduğunu ifade etti.

Var, büyükbaş hayvancılıkta Trakya’nın çok önemli yerlere geldiğini belirtip, ayrıca çiftçilerin bir birlik içerisinde, kooperatif şeklinde hareket etmesinin önemi ile ‘Lisanslı Depoların’ kullanılmasının katkılarını vurguladı.

“TARIMDA YANLIŞ POLİTİKALAR UYGULANDI”

Türkiye’nin, son dönmelerde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle birçok ürünü dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığı dile getiren Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün ise; “Et fiyatlarının yükselmesinin sebebi, hayvan besleme, girdi maliyetlerinin yükselmesi, meralardan yeterince faydalanamaması ve başka amaç kullanılması bunun yanında büyük çiftliklere gösterilen olanakların, aile işletmelerine verilmemesi, süt fiyatlarının düşük olması sebebiyle de dişi hayvanların kesilmesi hayvan sayısında büyük düşüşlere neden olmuştur. Bu sebeplerden dolayı Büyükbaş hayvan sayısı 16 Milyondan 14 Milyona, küçükbaş hayvan sayısı her kişiye bir tane düşerken, şu anda dört kişiye bir tane düşer hale gelmiştir. Hayvancılığın, gerçek üretici olarak aile işletmelerine verilmesi gerekirdi. Yanlış uygulanan politikalardan dolayı köylü nüfusu %20’lerden %10’lara düşmüştür” dedi.

“LÜLEBURGAZ’IN TARIMSAL ÜRETİME DÖNÜK EKONOMİK GÜCÜ VAR”

İş Bankası’nın çiftçilere yönelik çalışmalarından ve toplantıyı neden Lüleburgaz’da düzenlediklerine değinen Türkiye İş Bankası A.Ş. Ticari Bankacılık Pazarlama Bölümü Tarım Birim Müdürü Özgen Şenel de; ‘Lüleburgaz’ın tarihsel gücünün yanında, tarımsal üretime dönük ekonomik gücü olması aynı zamanda Kırklareli’nin ilçesi olmasına rağmen nüfusunun ondan fazla olması gibi sebepler yer alıyor. Bunun yanı sıra, tarımsal arazilerin büyüklüğü açısından baktığımızda çoğu da Lüleburgaz’da yer alıyor ve üretim dokusunda hem bitkisel hem de hayvancılık üretimi mevcut ve yaklaşık olarak küçük ve büyük ölçekte 17 bin tane tarımsal hayvancılıkla uğraşan işletme var. %5 düzeyinde de merası bulunuyor” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Özder ve Arcadia Bağları Kurucusu Özcan Arca’nın konuşmacı olduğu panel kısmına geçildi.

Toplantının son bölümünde, Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğünde soru cevap kısmı yapılarak sona erdi.

Bu haber 761 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter