14 Aralık 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Tüm Köy Sen; “Bu yıkımı üretici köylülere yaşatmayın”
Tüm Köy Sen, şeker fabrikalarının satışını durdurmak için tüm güçleri ile mücadele edeceklerini, hükümetin bu kararını gözden geçireceğine ve geri çekeceğine inandıklarını açıkladı.
Lüleburgaz # 14 Mart 2018 Çarşamba 07:46

Çınar TÜRKMEN

Tüm Üretici Köylüler Sendikası “Şeker fabrikaları halkındır, satılamaz” demek için Alpullu’da buluştu.

Satışı durdurmak için tüm güçleri ile mücadele edeceklerini açıklayan Tüm Köy Sen Genel Başkanı Şevki Konur, geçmişte satılan kurumların başına neler geldiğini çok iyi bildiklerini söyledi.

Konur; “Başta Kurtuluş Savaşı’ndan 3 yıl sonra savaştan yorgun ve yoksul çıkan halkın şeker yiyebilsin diye kurulan Alpullu Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasını satışa sunma kararı alınmıştır. Bunu da yaparken şeker üretimini aksatmadan yapacaklarını iddia etmektedirler. Oysa biz bu söylemleri çok işittik. Bunun hangi anlama geldiğini de çok iyi biliyoruz. Geçmişte Sümerbank, SEK, Tariş, Tekel ve Et ve Balık Kurumu gibi halkımızın malı olan kurumların başına neler geldiğini çok iyi biliyoruz. Nasıl kapitalist tekellere peşkeş çekildiğini hiç unutmadık. Bugün bunu kuranlar yaşamamaktadır. Yerlerine de AVM’ler, oteller, rezidanslar gerçek amaçları ile alakası olmayan yapılar yükselmektedir” dedi.

“HÜKÜMETİN GERİ ÇEKECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konur, hükümetin bu kararını bir kez daha gözden geçireceğine ve geri çekeceğine inandıklarını belirterek; “Bu büyük yıkımın biz üretici köylülere yaşatılmayacağına inanıyoruz. Pancar bizim doludan, yangından ve bir çok afetten etkilenmeyecek olan garanti ürünümüz. Pancar bizim bebelerimizin sütü, çocuklarımızın okul masrafları, genç kızlarımızın çeyizi, kısacası alın terimizdir. Satmak istediğiniz şeker fabrikaları dedelerimizin, babalarımızın bin bir güçlükle elde ettikleri değerlerdir. Bu değerlerimizi satanların bu yıkımını hiç mi hiç unutmayacağız. Biz Türkiye Üretici Köylüler Sendikası olarak bin bir güçlükle yarattığımız bu değerlerin satılmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm gücümüzü bu değerlere sahip çıkmak için kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim ürettiğimiz pancarı şekere dönüştüren işçiler ile gücümüzü birleştirerek satışı durduracağız” diye konuştu.

 

 

 

Bu haber 3462 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter