14 Aralık 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Kalp pilli hastaya ‘kurtaran dokunuş’!
Güncel Gündem # 14 Mart 2018 Çarşamba 07:42

Haber Merkezi

Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Ayhan kalp pili takılı olan hastaya elektro koter kullanmadan kapalı yöntemle tip 2 diyabet ve obezite cerrahisi uygulayarak hastanın, kilolarından, kontrolsüz şeker hastalığından kurtulmasını sağladı.

9 yıldır insülin kullanan ve 3 yıldır kalp pili ile yaşayan 67 yaşındaki Ayşe Polat, kalp pili olması nedeniyle riskli görülen ameliyatla kilolarından ve kontrolsüz şeker hastalığından kurtuldu.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Ayhan yaptığı açıklamada; “Hastamız Ayşe Polat 67 yaşında,154 boyunda 120 kg, vücut kitle indeksi 50.06 olup süper morbid obezite kategorisindeydi. Ayrıca hastamızda kontrolsüz Tip 2 Diyabet hastalığı mevcut ve 9 yıldır insülin kullanmakta. Daha önce kalp yetmezliğine bağlı geçirdiği kalp krizi nedeni ile kendisine kalp pili takılmış, 3 yıldır da kalp pili ile yaşıyor. Ve yıllar önce safra kesesi rahatsızlığı nedeni ile bir kez açık kolesistektomi ameliyatı ve iki kez de göbek fıtığı ameliyatı geçirmiş bulunmakta. Bu hastamızda bulunan kalp pilinden dolayı kardiyoloji uzmanlarımız tarafından ve anestezi uzmanlarımızın da konsültasyonları sonrası ileri derece risk bulundu. Ancak ameliyatta elektro koter kullanılmama şartı ile izin verilebileceği söylendi. Elektro koter ince dokuları yakıp kesmek için kullandığımız elektrikli bir cihaz. Elektrikli olması nedeni ile kalp pilinin durmasına yol açabilme ihtimalinden dolayı bu ameliyat riskli bulundu” dedi.

“10 KİLO VERDİ”

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Ayhan şöyle devam etti; “Ayşe hanımın şeker hastalığının insülin kullanmasına rağmen ileri derecede kontrolsüz olması ve süper morbid obezite gurubunda yer alması, kilolarının dizlerine fazla yük bindirmesi de artık hayatını çekilmez hale getirince bu durumda hep birlikte tüm riskleri düşünüp, konuşup hastamızı da bu görüşmelere dahil ederek, kardiyoloji uzmanlarımızın da önerdiği gibi elektro koter kullanmadan ve daha önceden geçirdiği 3 açık ameliyata rağmen laparoskopik (kapalı) yöntemle obezite ve tip 2 diyabet cerrahisi geçekleştirdik. Ameliyatta koter kullanılmadı ve ameliyattan 2 gün sonra hastanın şekeri 110-115’lerde seyretti. Hastamız şuan sadece kalp bilinden dolayı kalp ritmi düzenleyici ilaç kullanıyor ve kan sulandırıcı iğne tedavimizi alıyor, 1.ayımızı tamamlamak üzereyiz, şuana kadar 10 kilo yağ kaybı sağladık”  

Bu haber 402 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter