22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Şiddete tokuz” (VİDEO)
Lüleburgaz Kadın Platformu’nun düzenlediği Büyük Kadın Yürüyüşü Pazar günü gerçekleştirildi.
Lüleburgaz # 13 Mart 2018 Salı 07:44

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’da Pazar günü Lüleburgaz Kadın Platformu’nun düzenlediği Büyük Kadın Yürüyüşü’nde bir araya gelen kadınlar “Eşitlik ve özgürlük istiyoruz” diyerek halay çekti.

Saat 13:30 sıralarında eski Hükümet Konağı önünde toplanmaya başlayan kadınlara eşleri de destek verdi.

Kız çocuklarının da pankart taşıyarak annelerine destek verdiği yürüyüş saat 14:00’da başladı.

Ellerinde taşıdıkları pankartlar ve dövizler ile İstasyon Caddesi ve Fatih Caddesi’nden yürüyerek Kongre Meydanı’na gelen kadınlar burada basın açıklaması düzenledi.

Lüleburgaz Kadın Platformu adına burada basın açıklamasını okuyan Burcu Putiş, hayatlarını kaybeden kadınları anmak ve kadın olma mücadelesini yükseltmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Kadınların tüm dünyada ekonomik ve sosyal koşullarını iyileştirme mücadelesi verdiğini belirten Putiş, kadınların özgürleşmediği bir toplumun gelişemeyeceğini ifade etti.

“SIĞINMA EVLERİ İSTİYORUZ”

Putiş, basın açıklamasında kadınlar adına taleplerini de sıraladı.

Putiş; “Bizler her alanda kadın-erkek eşitliğini tam anlamıyla ve samimiyetle sağlayacak politikalar istiyoruz. Üretimde, emekten ve kadınlar yana tavır alınmasını ve ekonomik bir düzen istiyoruz. İnsanca çalışmak ve karşılığını insanca yaşanacak ücret almak istiyoruz. Ayrımcılığa uğramadığımız, tacizsiz ve şiddetsiz bir çalışma ortamı istiyoruz. Çalışırken yaşamımızdan ve sağlığımızdan olmak istemiyoruz. Kadın dostu sendikal politikaların oluşturulmasını ve hak ettiğimiz şekilde temsil edilmeyi talep ediyoruz. Kadınları şiddet dolu bir hayata mahkum eden arabulucu aile politikalarına, adaletsiz yargı kararlarına, haksız tahrik indirimlerine, buna bağlı olarak topluma dayatılan telkinlere son verilmesini istiyoruz. Kadınların güvenle gidebileceği sorunlarına çözüm üretebilecek kadın danışma merkezleri ve sığınma evleri açılmasını istiyoruz. Çocuk ve istismar sözcüklerini yan yana duymak bile istemiyoruz. Her türlü istismarın önüne geçerek koruma programlarının hayata geçmesini istiyoruz. Bölgede barış, ülke içinde huzur ve güvenlik istiyoruz. Sevgili kadınlar bizler taleplerimiz yerine getirilene kadar yılmadan haykırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu

Konuşmanın ardından eski Kent Konseyi Başkanı Aysel Balkan Tan güne özel bir şiir okudu.

Daha sonra kadınlar Kongre Meydan’ında müzik eşliğinde halay çekip oyunlar oynayarak etkinliği tamamladı.

Bu haber 2475 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter