22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’dan Mimar Sinan’a giden yol! (VİDEO)
Liseyi Lüleburgaz’da bitirdikten sonra iç mimar olma hayaliyle eğitim almak için İstanbul’a giden 20 yaşındaki Aleyna Tuna’nın Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne uzanan yolculuğu TRT World aracılığıyla dünyaya duyuruldu.
Lüleburgaz # 13 Mart 2018 Salı 07:43

Çınar TÜRKMEN

Lise eğitimini Lüleburgaz’da tamamladıktan sonra iç mimarlık eğitimi alma hayaliyle İstanbul’a giden ve gittiği hazırlık kursu sayesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni kazanan Aleyna Tuna, Türkiye’nin İngilizce yayın yapan ilk kültür- sanat programı ‘Showcase’e konuk oldu.

Liseyi bitirdikten sonra 2 yaz boyunca İstanbul Beşiktaş’ta Lessart Studio isimli hazırlık kursunun sahibi ve öğretmeni Caner Kaplan’la çalışan Aleyna Tuna, yeteneği ve hazırlık kursunda aldığı eğitim sayesinde şimdi 2 yıl önce kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor.

Aleyna Tuna’nın Lüleburgaz’dan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne uzanan hikayesi TRT World’de yayınlanan İngilizce kültür-sanat programı Showcase tarafından dünyaya duyuruldu.

HAYALİ ‘GÜZEL SANATLAR’DI!

Programda iç mimarlık eğitimi almaya karar verdiği günleri anlatan Aleyna Tuna; “Küçüklüğümden beri güzel sanatlar okumak istiyordum. Lisede güzel sanatlar okumadım. Grafik bölümü okudum ama öğretmenlerimden biri yeteneğimi fark etti. Ailemle konuştu ve birlikte araştırdık. Ben Lüleburgazlıyım ve bu tarz kurslar orada yok. Birlikte Lessart Studio’yu bulduk. Sonrasında İstanbul’a geldim ve bu şekilde hazırlandım” dedi.

KENDİ OFİS VE ATÖLYESİNİ KURMAK İSTİYOR!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni Lessart Studio’da aldığı eğitimden sonra kazananlardan biri olduğunu söyleyen Tuna; “İlham aldığım bir kişi var o da Zaha Hadid. Post-modern bir sanatçı ve onun organik formlarını seviyorum” ifadelerini kullandı.

Aleyna Tuna Görünüm Gazetesi aracılığı ile verdiği mesajda ise; “Mezun olduktan sonra kendi iç mimarlık ofisimi ve atölyemi açmak ve Türkiye’de isim yapan bir iç mimar olmak istiyorum. Lessart Studio sahibi Caner Kaplan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Bu haber 2904 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter