22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Emekli Kolordu Komutanı; “O gece KOKTOD hiç konuşulmadı”
Kırklareli # 13 Mart 2018 Salı 07:38

15 Temmuz darbe girişimi sırasında destek amacıyla İstanbul'a gitmek için Kırklareli’deki 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından çıkma hazırlığı yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 8 tutuklu eski askeri personelin yargılandığı davaya devam edildi.

Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe'nin gelen belgeleri okuduğu duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla olay tarihinde Çorlu'daki 5. Kolordu Komutanı olan emekli Korgeneral Alparslan Erdoğan tanık olarak katıldı.

Erdoğan, ifadesinde darbe girişiminin yaşandığı gece birliğine giderek tüm personelin de göreve çağrılmasını istediğini söyledi.

O gece gelen usulsüz emirde kendisinin görevden alındığını gördüğünde durumdan şüphelendiğini anlatan Erdoğan, hızlıca kendisine bağlı tugay komutanlarını arayarak konuyla ilgili bilgi verdiğini ve emir dışında hareket etmemeleri yönünde ikazlarda bulunduğunu aktardı.

"KOKTOD HİÇ KONUŞULMADI"

Erdoğan, darbe girişiminin yaşandığı gece Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme Timi (KOKTOD) diye hiçbir konuşmanın yaşanmadığını belirtti.

Tugay komutanlarına sadece İstanbul'daki darbe girişimini bastırmak amacıyla birliklerin hazırlanmasını ancak çıkış yapılmaması emrini verdiğini anlatan Erdoğan, "O gece Koçak ile birkaç kez görüştük ve birliklerin hazırlandığı bilgisini bana verdi. Ancak kendisi veya bir başka biri birlikte tanklar ile ZPT'lerin hazırlanarak çalıştırıldığını bana iletmediler. O gece sürekli emirsiz hareket etmemeleri yönünde ikazlarda bulundum. Hatta zaman zaman 'Vatan sever subay mısınız, yoksa vatan haini misiniz?' diyerek sert çıkışlarda bulundum. Bana bütün komutanlar 'Emredersiniz' dediler." şeklinde konuştu.

Personelin hafif silahlar ile hazır bekletilmesini istediklerini ancak daha sonra basından tankların hazırlatıldığını duyduğunu dile getiren Erdoğan, hazırlıkların KOKTOD ile hiçbir ilgisinin olmadığını kaydetti.

"KOÇAK'IN İSMİ SIKIYÖNETİM LİSTESİNDE VARDI"

Erdoğan, darbe girişiminin yaşandığı gece Koçak'ın isminin de sıkıyönetim listesinde olduğunu söyledi.

Koçak'ın o gece kendisine hiç karşı gelmeden hareket ettiğini bildiren Erdoğan, saat 04.00'dan sonra kafasında bazı soru işaretlerinin oluşmaya başladığı bilgisini paylaştı.

Koçak'a sürekli ikazlarda bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Darbe girişiminin yaşandığı gece gelen sıkı yönetim emrinde komutanların ismi vardı. Bekir Koçak'ın ismi de sıkı yönetim komutanı olarak vardı." dedi.

AA

Bu haber 1368 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter