14 Aralık 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Akciğer hastalıkları!
Özel Bir Nefes Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Osman EL JUNDİ
Lüleburgaz # 12 Mart 2018 Pazartesi 07:32

Akciğer Hastalıkları başlıca astım, bronşit, göğüste su toplanması, nefes darlığı, kist hidatik, plörezi, verem, zatürreden oluşmaktadır. Akciğer hastalıklarından en sık görülenleri astım ve KOAH’tır. (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı). Akciğer hastalıkları olan hastalar genellikle solunum yoluna ait şikâyetlerle bize başvururlar.

Akciğer hastalıkları arasında sık görülen astım; akciğerdeki hava borularının daralması sonucunda hastanın nefes alıp vermekte zorluk çekme durumudur. Bazı insanlar toz, kıl, polen gibi uyarıcı ilaç maddelerine karşı alerjik yapıdadır. Hassas oldukları bu maddelere maruz kalma sonucu gelişebilen astım krizi akciğer hastalıklarından sık görülen astımın bazen ilk bulgusu olarak karşımıza çıkıyor. İlk yapılması gereken bu acil durumu ortadan kaldırmaktır. Astımda en sık görülen şikâyetler;

• Nefes darlığı

• 3 haftadan uzun süren öksürük

• Göğüste ıslık sesi

• Göğüste tıkanıklık hissidir.

Astımda nefes darlığı ataklar halinde gelir ve özellikle geceleri hastayı uykudan uyandırabilir. Astım atakları arasında hastanın genelde nefes darlığı yakınması yoktur. Hastaların  bir kısmında ise nefes darlığı sürekli bir hal alabilir. Sadece öksürükle seyreden astım formaları da vardır. Özellikle geceleri gelen ve hastayı uykudan uyandıran öksürük, eforla gelen öksürük yakınmaları olduğunda astım ihtimali üzerinde durulmalıdır. 

Değerli okuyucular Akciğer Hastalıkları arasında astım sıklıkla ataklar şeklinde seyredebilir. Ataklarda genelde tetiği çeken bir faktör vardır ve çoğu hastada bu alerjen maddedir. Bunun yanında enfeksiyonları takiben astım ataklarına da sık rastlanır. Öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste tıkanma en önemli belirtileridir. Ayrıca kan tükürme, kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda şişme görülebilir.

KOAH hastalarının çoğunluğu, öksürük ve balgam yakınmalarından dolayı doktora gitmezler. Ancak nefes darlığı ilerlediğinde başvurduklarından tanı ve tedavide geç kalınmış olur.

- Hafif KOAH
Öksürük ve balgam vardır. Ağır bir iş yapıldığında veya hızlı yürüdüğünüzde nefes biraz sıkışabilir.

- Orta şiddette KOAH
Öksürük, balgam ve nefes darlığının şiddeti biraz daha artmıştır. Ağır bir iş yaparken veya günlük işleri yaparken zorlanılır. Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirildiğinde iyileşme birkaç haftayı bulur.

- Ağır veya çok ağır KOAH
Sürekli nefes darlığı vardır. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyondan geç iyileşme olur. Evde günlük işler yapılamaz hale gelir. Merdivenler çıkılamaz veya oda içinde dahi yürünemez hale gelir. Hastalar çok çabuk yorulur.

Akciğer hastalıklarından astım temelde genetik bir hastalık olarak görülmekte ve  yakın aile çevresinde astım olan kişilerde gelişme olasılığı daha yüksek olduğunu gözlemliyorum.  Astım, tamamen iyileşemez fakat doktorun hasta ve yakınları ile iyi bir işbirliği yapması hastalığın tam kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Kontrol altına alınan astım hastalığından kasıt; kişinin haftada iki veya daha az semptomunun olması, haftada iki veya daha az rahatlatıcı ilaç kullanması, solunum fonksiyon test sonuçlarının iyi değerde olması (PEF ya da FEV), gece ya da sabah erken saatlerde uyanmaması ve egzersizde, işte veya okulda aktivite kısıtlanmasının olmamasıdır. 

Akciğer Hastalıkları içinde bir diğer sık görülen hastalık da KOAH’dır. "kronik bronşit", "müzmin bronşit" gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterizedir. En önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlamasıdır. KOAH’da diğer Akciğer Hastalıklarında olduğu gibi solunum yoluna ait şikayetlerle bulgu verir. Hastada en sık şu şikayetler mevcuttur:

 

• Öksürük

• balgam çıkarma

• Kan tükürme

• Nefes darlığı

• Kanın oksijen doymuşluğunda azalma

• Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme

• Göğüste tıkanma

• Hırıltılı solunum

 

Akciğer hastalıklarından sık görülen KOAH tedavisinde başarılı sonuçlar alabilmemiz için sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmaması ve ilaçların düzenli kullanması gerekir. Sigara bırakıldığı zaman bronş ve hava keseciklerindeki hasarlanma şiddeti yavaşlar. Değerli okuyucularım ilaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez nefes darlığını azaltmak için kullanıldığını da unutmayınız.

 

KOAH da dahil olmak üzere ağır akciğer hastalıklarında hastalarda solunum yetmezliği durumlarında oksijen tedavisi uygulanır. Ağır KOAH hastaları sürekli olarak günde en az 15 saat oksijen kullanmak zorundadır. Uzun süreli oksijen tedavisi için “oksijen konsantratörü” adı verilen ufak komidin boyutunda cihazlar kullanılır. Bu cihazın kendisi oda havasından oksijen üretir. Hastaların ayrıca ek bazı önlemler almaları da gerekir;

 

• Hafif egzersiz yapılmalıdır. Hareketsiz kalmak kasları güçsüzleştirerek nefes darlığını artırır. 

• Soğuk ve hava kirliliğinin fazla olduğu saatlerde dışarıya çıkmayınız.

• Kendinize Sık aralıklarla, az miktarda yeme alışkanlığı kazandırmalısınız.

• Sulu gıdalar tüketiniz. 

• Hazımsızlığa ve gaz şikâyetlerine neden olabilecek yiyeceklerden kaçının.

• Bol sıvı tüketilmelidir.

• Kilosu fazla olan hastaların şikâyetleri de o kadar çok artacaktır. Kilonuzu kontrol altında tutun.

 

Sağlıkla ve sevgiyle kalmanız dileğiyle

Bu haber 261 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter