22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Tekirdağ depreme hazır!
Güncel Gündem # 12 Mart 2018 Pazartesi 07:25

Haber Merkezi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Trakya'nın deprem bölgesi olmasından dolayı deprem ve kentsel iyileştirme konularında projeler gerçekleştiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından afet yönetimi, kentsel dönüşüm, deprem ve zemin inceleme alanlarında yapılan projeler 2017 yılında da devam etti.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, 2017 yılında 3 adet Afet Konteyneri alımı gerçekleştirdi.

Böylece sayıları il genelinde sayıları 15’i bulan konteynerlerde arama kurtarma, ilkyardım, barınma, giyinme, defin gibi öncelikli alanlara dair çeşitli malzemeler bulunuyor. Bunların dışında, afet anında vatandaşların toplanacağı 258 adet afet Toplanma Alanı belirlenerek, bu alanlar numaralandırıldı ve tabelalandırma işlemleri yapıldı.

Ayrıca 15 adet Geçici Barınma alanı tespit edildi ve lojistik imkânlar dâhilinde bu alanlarda afet sonrası Çadırkent- Konteynerkent kurulumu yapılacak.

TÜM İLDE DOĞAL RİSK HARİTALARI HAZIRLANIYOR

Risk önleyici hizmetler kapsamında ayrıca 1. Derece Deprem Bölgesi olan Tekirdağ'da, Kuzey Anadolu Fay Hattı çalışmaları yapıldı.

Bu çalışmalarda karadan geçen fayın yeri tespit edilen Şarköy'de tampon bölgeler belirlendi.  Muratlı, Hayrabolu, Marmaraereğlisi, Şarköy, Çorlu ve Süleymanpaşa ilçelerinde ise yaklaşık 15 bin hektar alanda imar planlarına altlık teşkil edecek Yerleşime Uygunluk çalışmaları yapılarak ilçelere ait risk, heyelan, sıvılaşma, eğim verilerini içeren çoklu doğal risk haritaları hazırlanıyor. 

Çorlu Merkez ve Ergene'de yaklaşık 11 bin hektarlık arazide çalışmalar 2018 yılında devam edecek.

 

 

 

Bu haber 470 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter