22 Mart 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Eşit işe eşit ücretle nereye?” (VİDEO)
Lüleburgaz Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesinin imza töreninde konuşan Halebak; “Belki de ilerleyen günlerde 300 tane daha arkadaşımız olacak, onlara da aynı şartlar doğacak ve onlar ile aranızdaki ‘eşit işe, eşit ücret’ ilkesiyle yürüdüğümüzde bu nereye gidecek?” diye sordu.
Lüleburgaz # 10 Mart 2018 Cumartesi 07:46

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Belediyesi’nde 90 kadrolu çalışan üyesi bulunan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile Belediye arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Dün, Lüleburgaz Belediyesi Hizmet Binası etkinlik alanında saat 13:00’da düzenlenen imza töreninde 2 yıllığına imzalanan sözleşme kapsamında, ilk yıl için ortalama ücretlere ek yüzde 13 zam, ikinci yılda enflasyon oranına göre +1 puan şeklinde zam uygulanacağı belirtildi.

İmza töreninde konuşan ve görüşmelerin yaklaşık 3 ay sürdüğünü ifade eden Genel-İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen; “Açıkçası bölgemizde yaşananları dikkate aldığımızda, masada biten toplu iş sözleşmelerinin kıymeti bizim için bir başkadır. Özelliklede ülkemizin içerisinden geçtiği süreç, işçi haklarının her gün biraz daha gasp edildiği, OHAL dönemlerinde yönetildiğimiz ve KHK ile binlerce insanın ihraç edildiği, diğer taraftan ülkemin bir bölümünde sürdürülen yurt dışı operasyonların olduğu bir süreç içerisindeyiz. Biz de bu sürecin bir parçası olarak hak arama peşindeyiz. Bugüne kadar çevremizde yaptığımız toplu iş sözleşmeleri ile sendikamızın ilkeleri doğrultusunda, hedeflediğimiz yerlere varmaya çalıştık. Belediye Başkanının da katılmış olduğu komisyonlarda gerçekten de ciddi görüşmeler yaptık ve emeğin her türlü şeklini ve durumunu masa üzerine serip artısıyla eksisiyle ortaya koyup bir mutabakat sağlamış olduk. Her iki tarafa da hayırlı olsun diliyorum” diye konuştu.

“BU DEFA ÇOK SERT GEÇTİ”

Toplu sözleşme görüşmelerinin çok sert geçtiğini dile getiren Belediye Başkanı Emin Halebak da; “Ülke öyle stresli ve gerilimli bir ortamdan geçiyor ki zannediyorum bundan çok fazla etkileniyorum, herhalde yaşımda geçiyor, dolayısıyla bu defa toplu sözleşme görüşmeleri çok sert geçti” dedi.

Halebak; “Belki de ilerleyen günlerde 300 tane daha arkadaşımız olacak, onlara da aynı şartlar doğacak ve onlar ile aranızdaki ‘eşit işe, eşit ücret’ ilkesiyle yürüdüğümüzde bu nereye gidecek? Sonrasında ise bunların hepsini aynı hale getirdiğimizde, bu kurum bu ücretleri ödeyebilir mi? Evet ücretleri öder ama o zaman asli görevlerini yerine getirebilir mi? Bunların hepsinin gerçek anlamda düşünülmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi adına bende sıkıntı ve gerilim yarattı. Ama öyle veya böyle sonuç itibariyle her zaman olduğu gibi toplu sözleşme imzalayacağız. Hayatım boyunca emeğin mücadelesini verdim, bugüne kadar hiç kimse bir tek saat dahi eksik ücret almadı” dedi.

“PARAMI ALIP BENİM İŞİMİ YAPMIYOR DİYORLAR”

Halebak, ‘Toplumun karşısında birlikte varız ve bunları hak ettiğimizi toplumun kabul etmesi lazım, yoksa biz işlerimizi doğru yapmadığımızda, benim size ne kadar ücret ödediğim toplum tarafından çok dikkate alınmıyor ve ‘paramı alıp benim işimi yapmıyor’ diyorlar, o yüzden toplum karşısında böyle bir durumda olmadığımız için çok mutluyum. Lüleburgaz halkının da memnun olduğu bir ortamı yarattığımızda o zaman ücret konularını tartışmamızın bir anlamı kalmadığını düşünüyorum. Herkese hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İmza törenine, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Özkan, Belediye İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Dilek Çetin Çivi, Belediye Mali Hizmetler Müdürü Yeşim Çakır, Genel-İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Şube Sekreteri Kenan Akkan, Şube Saymanı Caner Makasçı, Yönetim Kuru Üyesi Necmi Arda, İş Yeri Baş Temsilcisi Çiğdem Özyürek, İş Yeri Temsilcisi Meral Köprülü ve Daire müdürlüleri ile çalışanlar katıldı.

 

Bu haber 1533 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter