14 Aralık 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
“İtirazımız var”
Lüleburgaz # 10 Mart 2018 Cumartesi 07:38

Orhan KONYALI

Eğitim-Sen Lüleburgaz Temsilciliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Üçgen Park’ta basın açıklaması düzenledi. Saat 17:30’da gerçekleşen açıklamada Eğitim-Sen Yöneticileri Selda İtak ve Fatoş Günaçar konuştu.

İtak, ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizliklerin derinleştiği, tüm dünyada sağcı, milliyetçi ve dinci iktidarlar eliyle kadınlara dönük saldırıların arttığı bir ortamda 8 Mart’ı karşıladıklarını söylerken, bu 8 Mart’ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla ayrımcılığa, şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda itirazlarını yinelediklerini belirtti.

“KADINLARI, KAMUSAL ALANDAN VE MÜCADELEDEN UZAKLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORLAR”

İtak; “Ülkemizde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etme çabasıyla tekçi, militarist, milliyetçi, dinci ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikalar, biz kadınları kamusala alandan ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflemekte. OHAL ve KHK düzeninde tüm kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikaları hayata geçirilmekte ve bu saldırılar en fazla kadın kimliğine dönük olarak gerçekleşmektedir” diye konuştu.

“İTİRAZIMIZ VAR”           

İtak şöyle devam etti; “Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık. OHAL nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğine eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, taciz, tecavüz, kadın ve LGBTİ cinayetlerinin dur durak bilmediği, çocuk istismarının giderek arttığı ve yasalarca normalleştirilmeye çalışıldığı, esnek-güvencesiz çalışmanın temel istihdam biçimine dönüştürüldüğü ve en temel haklarımızın dahi kullanılmaz hale getirildiği koşullarda defalarca kez yasakları tanımadığımızı gösterircesine sokaklara çıkacak, itirazlarımızı alanlarda dile getirmeyi başardık”

“VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ”

KESK’li kadınlar olarak; büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 Mart’ta yine alanlarda olduklarını belirten İtak; “İş yerlerimizde emeğimizin, iş güvencemizin ve eşitliğin sağlandığı çalışma koşullarının yaratılması için kadın emekçilerle bir araya gelerek, örgütlenerek, alanları doldurduk. Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. Vardık, varız, var olacağız. Yaşasın kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü, yaşasın 8 Mart’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Bu haber 5548 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter