21 Şubat 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Açık
HABER DETAYI
Şoförler seçimini yaptı!
Lüleburgaz # 20 Ocak 2018 Cumartesi 17:41

Lüleburgaz Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın seçimleri yapıldı.

Kazanan isim 401 oyla Kenan Koç oldu.

Kenan Koç'un en yakın rakibi 167 oy alan Koray Güven olurken, Abdurrahim Koç 161, Hasan Uslu ise 52 oy aldı...

785 oyun kullanıldığı seçimde 4 oy da geçersiz sayıldı.

SEÇİMDEN NOTLAR

Lüleburgaz Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda genel kurul heyecanı yaşandı.

Mevcut Başkan Kenan Koç, Hasan Uslu, Koray Güven ve Abdurrahim Koç’un başkanlık için yarıştığı genel kurula yoğun katılım oldu.

Cumartesi günü Olcay Cadde Düğün Salonu’nda gerçekleşen genel kurulda ilk olarak divan heyeti oluşturuldu.

Divan Başkanlığına Ali Fuat Şeker, Başkan Vekilliğine Nazif Kıvılcım, Katip Üyeliğe de Kadir Karakaş, Hikmet Güngör ve Hakan Avcı oy birliği ile seçildi.

Divan Başkanı seçilen Ali Fuat Şeker, genel kurul öncesi kongrenin tüm kente ve esnaflara hayırlı olmasını diledi.

Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak genel kurul gündem maddelerinin okunmasıyla devam etti.

“PLAKA UYGULAMASI BİR TÜRLÜ GELMEDİ”

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan oda üyesi Ertuğrul Kendimiz; “1999 yılından bu yana yapılan genel kurullarda bu kürsüye çıkıp dertleri anlatmaya çalıştım. Gelecek olan yönetimlerden servis işletmeciliği yapan arkadaşlara arabalarına S plakası, öğrenci taşımacılığı yapan arkadaşlara da C plakası uygulaması getirilsin. Ama ne hikmetse, ne çıkarları varsa Kenan Koç da önceki başkan Abdurrahim Koç da bu uygulamayı getirmedi. Bilindiği gibi terminal işlemeciliği Fahri Özkan’ın yardımlarıyla şoförler odası aldı. İyi de oldu ama burada iyi gitmeyen gelişmeler oldu. Birçok firmaya sınırlı sıra verilirken, Kenan Koç ve birkaç kişiye daha kaç tane olduğunu bilmediğimiz sıralar verildi. Bu sıralar bir kişiye bu kadar fazla verileceğine ihtiyacı olan şoför arkadaşlara iki kişiye bir sıra verilseydi, mağduriyetleri giderilseydi olmaz mıydı?  Esnaf Odaları rant kapısı değil, hizmet kapısıdır.” dedi.

Lüleburgaz Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın 1983-2000 yılları arasında başkanlığını yapan Naim Mergen de söz alıp kısa bir konuşma yaptı.

“BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADAN BOŞA GEÇEN 8 YIL”

Kenan Koç’tan önceki oda başkanı ve bu seçimde de başkan adayı olan Abdurrahim Koç, oy kullanma işlemine geçilmeden önce söz alarak, 8 yıldır şoför esnafı için bir çivi dahi çakılmadığını belirtti.

Ekibi ile birlikte yarım kalan işleri kaldığı yerden yapmaya hazır olduklarını ifade eden Koç; “2010 yılında seçimleri kaybettiğimde Hasan Uslu kardeşim hariç, diğer iki grup karşımızdaydı. Aradan 8 yıl geçti ayrıldılar. Ben neden ayrıldıklarını biliyorum. Neyi paylaşamadılar, neden ayrıldılar sizlere kendileri anlatsın. Ben şoför esnafı adına bir çivi bile çakılmadan boşa geçen 8 yıla, bıraktığımız emanetlerin hurda olmasına razı değilim. Ben ve ekibim yarım kalan işlerimizi kaldığımız yerden yapmaya hazırız. Bürokrasi bizim işimizdir. Var olmaya hazırsanız oylarınıza talibim. Desteğiniz için teşekkür ediyorum. Aday arkadaşlara da başarılar diliyorum.” diye konuştu.

“SORUNU OLMAYAN ESNAFIMIZ YOK GİBİ”

Genel Kurul’da konuşan diğer isim başkan adayı Hasan Uslu da, adaylık sürecinde yaptığı gözlemlere dayanarak sorunu olmayan esnafın yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Uslu; “Esnaf ziyaretlerinde ve adaylık sürecinde şunu çok iyi gördük ki sorunu olmayan esnafımız yok gibi. Biz bu sorunları kanunlar çerçevesinde çözüm üreteceğiz. Esnaf ziyaretlerimizde birliği beraberliği dayanışmayı sağlayacağımız söyledik ve bunu yapacağız. Rekabetten uzak, şikayetten uzak, birbirinin kazancına işine ekmeğine göz dikmeyen, Lüleburgaz değil Türkiye’de örnek esnaflar olalım. Diğer adaylar hakkında hiçbir şekilde kötüleme karalama yapmadık. Çünkü üyelerimiz ve esnaflarımız zaten diğer adaylar hakkında yorumlarını bizlere iletti. Tüm esnaflarımızdan aldığımız şikayetleri ele alıp, hep birlikte çözüm üreteceğiz” diye konuştu.

“MENFAAT İÇİN AYRILMADIM”

Bir diğer başkan adayı Koray Güven de hiçbir konuşma metni hazırlamadığını, oda yönetiminden menfaat için ayrılmadığını ifade etti.

Burada hizmet için aday olduğunu aktaran Güven, salondakilerin yoğun alkışını aldı.

“PARA VERMEYE GELİNCE KİMSE YOK”

Genel Kurulda son söz alan isim mevcut Başkan Kenan Koç oldu.

Koç; “Eksik kaldığımız yönler var doğrudur. 8 senedir oda başkanıyım. Şoförlerin istediği gibi, S plaka için benim kadar koşturan bir oda başkanı yoktur. Yıllardan beri plaka üzerine yoğunlaştık. Kırklareli’nde toplantılar yaptık. Valilikten onay aldık ama belediye süreçleri geldi. Bu konuda sözümüzü biraz yerine getiremedik, geç kaldık. Terminal konusuna gelirsek, herkes konuşuyor. Terminalde bir otopark sıkıntısı var. Ama terminali almadan önce 6 milyon 159 bin liraya garajı aldık. 4 milyon kredi ile işi bitirdik. 1 milyon 165 bin lira içerdeki esnaftan para topladık. 8-9 sene sonraya kira aldık. Para vermeye gelince kimse yok, hak sahibi olunca herkes var. 8 tane minibüs yazıhane peronlarını köy arabaları kullanıyor. Kimseden de para talep edilmiyor. Kendi aramızda toplantı yaptık ne için, garaj giriş çıkışları için. Köy arabalarından giriş çıkışlarda koca güne 5 lira para alınıyor. En yakın yer Babaeski’de 9 lira. Şimdi 12 lira yapmaya çalışıyorlar. Biz esnafa her zaman maddi manevi yanında olmak adına destek verdik. 37 senedir Kırklareli’ne servis çeken bir babanın oğluyum. Kırklareli’de yazıhanemiz var burada var. Benim oraya araba çalıştırmamdan daha doğal bir durum yok. Ama bazıları bunu seçim malzemesi yapıyor, ortaya atıyor. Eğer bir yere araba çalıştırmak isteyen varsa izinlerini alıp, arabasını alıp başlayacak çalışmaya. Ben yeri geldi bedava yolcu da taşıdım. 6 milyon 160 bin liraya imza attım, 11 yere şikayet ettiler beni. 2 senedir hesap vermediğim kurum kalmadı. Müfettiş de geldi, rekabet kuruluna da gittik. Dışarıdan laf atmak kolay. Buradan belediye başkanımıza da şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Bu haber 5251 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter