21 Şubat 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Açık
HABER DETAYI
Zübeyde Hanım anıldı!
Lüleburgaz # 17 Ocak 2018 Çarşamba 09:28

Orhan KONYALI

CHP Lüleburgaz Kadın Kolları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 95. yılında Zübeyde Hanım Parkı’nda andı.

Pazartesi günü saat 17:00’da düzenlenen etkinlik ile aynı zamanda basın açıklaması için toplanan kadınlar ve ilçe yönetim kurulundan oluşan grup, parti binasından yürüyerek Zübeyde Hanım Parkı’na geldi.

Burada CHP Lüleburgaz Kadın Kolları Başkanı Neslihan Çokaklı basın açıklamasını gerçekleştirdikten sonra, toplanan kadınlar ve yönetim kurulu Zübeyde Hanım büstüne karanfiller bıraktı.

“BASKI, AŞAĞILAMA VE EZİYETLERE GÖĞÜS GERMİŞTİR”

Kadın Kolları Başkanı Neslihan Çokaklı burada yaptığı konuşmada; “Zübeyde Hanım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesinin en değerli figürlerindendir. Ulu Önder, İstiklal ateşini tutuşturmak için Anadolu’ya geçtiğinde, ‘asi subayın’ annesi olarak hem dönemin Padişahı ve İstanbul hükümetinin hem de işgal kuvvetlerinin tüm baskı, aşağılama ve eziyetlerine göğüs germiştir. İşgal yıllarında evi çeşitli bahanelerle defalarca basılmıştır. ‘Asi Subay’ Mustafa Kemal hakkında Padişah tarafından idam kararı verilmiş, Zübeyde Hanım kararın infaz edildiğini zannettiğinde, anne yüreği acıya dayanamamış ve felç geçirmiştir. Ancak, Cumhuriyetin kurucusunun annesine yaraşır bir onurla dik durmuştur. Cumhuriyeti dünyaya getiren bu cesur Türk Kadınının hatırası karşısında saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

Bu haber 665 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter