19 Aralık 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Kar
HABER DETAYI
Tabip Odaları’ndan ‘Uranyum’ tepkisi!
Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da karotlu uranyum aranmanın halk sağlığına etkileri konusunda bakanlığa yazı gönderdiklerini söyledi.
Edirne # 13 Ocak 2018 Cumartesi 07:43

Haber Merkezi

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Tabip Odaları olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bölgede uranyum aranmasının sağlığa etkileri konusunda yazı gönderdiklerini söyledi.

Edirne’de yayımlanan Ahval Gazetesi’ne konuşan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nun Trakya’daki Tabip Odaları olarak sürecin takipçisi olacaklarını söylediği ve Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da karotlu uranyum aranması çalışmalarından 7 Aralık 2017 tarihinde haberleri olduğunu söylediği belirtildi.

Gazete Tanrıkulu’nun şu açıklamalarına yer verdi; “Avukat Bülent Kaçar’ın bilgilendirmesi doğrultusunda 8 Aralık’ta bu ihalenin olduğunu ve bahsedilen 3 ilde karotlu olarak uranyum aranması konusunda ihalenin sonuçlandığına dair bilgilere ulaştık. Daha sonra yaptığımız değerlendirmelerde bunun teferruatlarını öğrenme şansımız oldu ama bu tabi bir bilgilendirme ya da açıklama noktasında değil, tamamen kendi çabalarımızla olan bir şey oldu. Aslında böyle bir uygulama yapılacağı zaman bizim düşüncemiz o bölgedeki sivil toplum örgütleri, uzman kişiler ve halka da bu konuda bilgilendirme yapılması noktasındadır. Çünkü biliyoruz ki toplumsal olarak bilgi sahibi olmadığımız konularda fikir sahibi oluyoruz. Keşke Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu illerde böyle bir şey yapılacağı zaman oradaki uzman kişiler, bilim insanları ve demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerine de bu konu ile ilgili bilgi verseydi”  

Bu haber 1584 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter