19 Aralık 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Kar
HABER DETAYI
‘Dinleme’ davasında ara karar!
Kırklareli’de görülen usulsüz dinleme ve takip davasında 3'ü firari, 20'si tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada tahliye taleplerinin reddine karar verildi.
Kırklareli # 11 Ocak 2018 Perşembe 07:52

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının duyulmasının ardından kaçırılan ve cesedi denizde bulunan gazeteci Haydar Meriç ile belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu 70 kişinin usulsüz dinlenilmesi ve takip edilmesine ilişkin, Gülen'in de dahil olduğu 3'ü firari, 20'si tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada tahliye taleplerinin reddine karar verildi.

Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Eğitim Merkezi'ndeki salonda yapılan duruşmada, 18 tutuklu sanık ve avukatları hazır bulundu. 

Bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Daha önce Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya'nın mütalaasını sunduğu davada ara karar açıklandı.

Mahkeme, tutuklu sanık Tolga G.’nin "aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek" suçundan tahliyesine, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Tutuklu sanıklar Abdül K., Adem A., Emrah U., Emre D., Nurullah A., İbrahim G., İbrahim Ş., İzzet O., Kahraman K. ve Mehmet D.’nin bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme, başka suçtan tutuklu bulunan Faruk A., Mehmet S.K., Hasan Ç., Mehmet E., Muhammet K., Murat A., Nurullah Y., Mustafa K., Hasan K. ile tutuksuz sanık M.Ü.Y. hakkında, başka mahkemelerde terör örgütü suçlaması iddiasıyla tutuklu bulunmaları nedeniyle davaların mükerrer olma ihtimaline binaen tutuklama taleplerinin reddini kararlaştırdı.

Mahkeme, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce dosyadan tefrik edilen Atilla T., Müjdat K., Recai R., Özkan B., Timur Ç., Hüseyin Ş. ve İbrahim Ç.’nin dosyasının "usulsüz dinleme" davasıyla birleştirilmesi talebine ise müzekkere cevapları sonrasında karar verileceğini açıkladı.

Duruşma 25 Nisan tarihine ertelendi.

AA

 

Bu haber 1256 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter