15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Dükkandan sokağa ‘terfi’ etti!
Lüleburgaz’da seyyar balık satarak geçimini sağlayan Selahattin Özpamuk, kapalı pazaryerinde dükkan kiralayıp işini büyütmek isterken nasıl sokak balıkçısı olduğunu anlattı.
Lüleburgaz # 10 Ocak 2018 Çarşamba 07:45

Orhan KONYALI

12 yaşından bu yana esnaflık yapan 3 çocuk babası 50 yaşındaki seyyar balıkçı Selahattin Özpamuk, nasıl sokak balıkçısı olduğunu anlattı ve Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası seçimlerine yönelik düşüncelerini “Eski hatalardan ders çıkarılmalı” diye aktardı.

2007 yılında yapılan Kapalı Pazaryerinde dükkan kiraladığını belirten Özpamuk, işlerini büyütmenin hayalini kurarken sokak balıkçısı olmak zorunda kaldığını söyledi.

Özpamuk: “O günkü şartlarda sıfır bir araba parası kadar masraf ettim, fakat Kapalı Pazar yerine insanların alışabilme sürecinde en büyük diyeti ve bedelleri ödedim. Pazar yerinin konumu itibariyle bizi ayakta tutamamasından ve sağlık sorunlarımın baş göstermesinden ötürü, pazar ve dükkan balıkçılığından, sokak balıkçılığına geçiş yapmak zorunda kaldım. Bu durumdan ne derece memnun olabiliriz ki? Halimiz ortada, gönül ister ki Belediye Başakanımız Emin Halebak, Lüleburgaz içerisinde halkın balık ihtiyacını karşılayabilmesi için güzel bir yer tespit edip bir nevi amme hizmeti yapsın. Kapalı Pazaryeri Lüleburgaz pazarcı esnafına yetmemektedir, bu da onları farklı arayışlara itmeye yol açıyor ve  biz de seyyar esnaf olarak ailemize bakmaya çalışıyoruz” dedi.

“YAPICILIKTA VE İYİMSERLİKTE EKSİK KALINDI”

Yaklaşan oda seçimine yönelik konuşan Selahattin Özpamuk; “Her ne kadar  sağlık probleminden dolayı içerisinde bulunamadığım odamız ile Belediye Başkanlığının dostluğu, bir takım projeler ve görüşmelerde bulunulmasına yol açtı fakat ne yazık ki ortada pazarcı esnafının talebine karşılık verecek gözle görülür bir hareketlilik söz konusu olmadı. Odamız başkanı yapıcılıkta, Belediye Başkanımız ise iyimserlikte eksik kaldı. Her ikisi de bu konuya uzak kalıp esnafı kendi haline bıraktılar, fakat kimi zaman geldiğinde görevlerini uygulamaktan geri durmadılar. Sonuçsuz kalan girişimler şu an pazarcı esnafının ekmeğini bir anlamda gasp eden marketlerin Lüleburgaz’ı ahtapot gibi sarmasına yol açtı. Hatta esnaf olmayan emekli vatandaşları arabasında satış yapmaya sürükleyerek, pazarcı esnafının işelerine göz koyar hale getirdi. Geçimini sadece 2.5 kiloluk terazinin ucundan çıkarmaya çalışan pazarcı esnafına, vergisi dahi olmayan kişilerin ortak olmasının önü açıldı” dedi.

Yeni seçilecek kişinin esnafla bir bütün olacak, esnafın menfaatlerini ön planda tutacak, eski hatalardan ders çıkaracak ve odasını sadece ofis olarak görmeyen bir kişi olması gerektiğine inanandığını söyleyen Özpamuk: “Lüleburgaz halkı unutmamalıdır ki biz birer aileyiz, kendi pazarcı esnafımıza sahip çıkalım, yabancı market kuruluşlarına fırsat vermeyelim” diye konuştu.

 

 

Bu haber 3315 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter