15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Ziraat Odaları Lüleburgaz’dan seslendi!
“Çiftçi zor durumda”
Lüleburgaz # 15 Aralık 2017 Cuma 07:41

Tevfik İŞÇİ

Kırklareli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Lüleburgaz’da gerçekleştirildi.

3 ay arayla her ilçede sırayla yapılan toplantıya Kırklareli Ziraat Odası Başkanı ve İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ekrem Şaylan, Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Vize Ziraat Odası Başkanı Demir Aypar, Pınarhisar Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kenar, Kofçaz Ziraat Odası Başkanı İsmail Hakkı Bodur ve Demirköy Ziraat Odası Başkanı Emirhan Ünsur ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanlığı salonunda gerçekleşen toplantıda çiftçinin sorunları ele alındı.

Son yıllarda çiftçinin maliyetlerinin artmasına rağmen verilen desteklerde herhangi bir artış yaşanmaması dolayısıyla çiftçinin zor durumda kaldığının belirtildiği toplantıda, çözüm yolları konuşuldu.

“DESTEKLER DÜŞÜŞ GÖSTERİYOR”

İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ekrem Şaylan toplantı sonunda yaptığı açıklamada, çiftçilerin zor şartlar altında çiftçilik yapmaya çalıştığını söyledi.

Yemde ve gübrede düşen KDV oranlarının üreticiye gerçek anlamda yansımadığını belirten Şaylan, üretimde sıkıntıların olduğunu ifade etti.

Bunun yanında mazotta çok büyük sıkıntılar çekildiğini kaydeden Şaylan, “Ham madde fiyatlarının enflasyondan kaynaklı artışlarında çiftçimiz büyük bir mağduriyet yaşıyor. Buna karşın verilen destekler aynı düzeyde veya düşüş gösteriyor. Bu çiftçimizin gelirinin düşmesine, kar marjının azalmasına sebep oluyor. Bu durum da üretime yansıyor. Mazotta yaşanan artış ise çiftçiyi en zor durumda bırakan konulardan biri. Bunun verilen destekleri de istenilen düzeyde değil. Biz çiftçiye verilen desteklerin de ürünlere oranla arttırılmasını istiyoruz. Ürün fiyatına gelen zam desteğe yansımıyor” diye konuştu.

Toplantı sonunda ilerleyen günlerde geniş çaplı bir basın açıklaması daha yapılacağı belirtildi.

Bir sonraki toplantının 3 ay sonra Pınarhisar’da yapılacağı kaydedildi.

Bu haber 769 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter