15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Fizik Tedavide Kinezyotape Tekniği
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Kaan UZUNCA
Lüleburgaz # 07 Aralık 2017 Perşembe 07:31

Ağrı tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kinezyotape ilk olarak Japonya’da geliştirilmiş olup özel bir iplikle üretilen özel bir dokuya sahiptir. Hareket sisteminin bazı ağrılı durumlarında bu özel bantların eğitim almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından, eklem veya doku istenilen pozisyona getirilerek yapıştırılmasıdır.

Öncelikle sporcular üzerinde uygulandı. Birçok sporcunun tedavisinde ve yarışmalar sırasında kullanıldı. Günümüzde spor sakatlıkları ile birlikte fizik tedavi, nöroloji ve ortopedi hastalarında da farklı disiplinler tarafından kullanılmaktadır.

Vücudun birçok bölgesine uygulanabilir. Diğer eklem ağrılarında olduğu kadar bel, boyun ve sırt ağrılarında da etkili olabilir. Ortopedik hastalarda, nörolojik sorunu olanlarda ve cerrahi sonrası hastalarda da uygulanabilmektedir.
Cilt yukarı doğru kaldırılıp cilt ve kaslar arasında bir boşluk oluşturmak ve basıncı hafifleterek etkili olmaktadır.

Kinesio bant hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. Hiçbir kimyasal madde içermez. Alerji riski çok azdır. Uygulanan kişide 72 saat kalabilir. Deri ile bütünleşerek deri altındaki yapıları desteklemektedir. Gözenekli yapısı nedeniyle cildin havalanmasını da sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir. Farklı renkleri olmakla beraber, etki açısından renklerin farkı yoktur. Renk seçeneği hastaya bırakılır. Fizik tedavide kullanılan bantlama tekniklerinden oldukça farklıdır. Birçok ağrılı ve fonksiyon kaybı olan ortopedik ve nörolojik durumlarda kullanılmaktadır.

Kinesio bant uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki eder.

Kinesio bant uygulaması ile ilgili klinik araştırmalarda eklem ağrılarının çoğunlukla eklemi çevreleyen kas ve miyofasyal dokunun normal yapısını kaybetmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaslarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan inflamasyon, şişkinlik veya spazm, cilt ile kas arasındaki boşluğun daralmasına sebep olmaktadır. Boşluğun azalması özellikle lenfatik sıvı akışının azalmasına ve ağrı reseptörlerinin uyarılmasına sebep olmaktadır. Taping metodu ile cilt dokusu yukarı doğru çekilerek cilt-kas arasındaki boşluk arttırılıp, ağrısız hareket imkanı sağlanmaktadır. Böylece iyileşmeye destek verilmektedir.

Çeşitli renkleri olan bu bantlar, kas ağrılarından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaya kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan çözümler sunmaktadır.

Bantların etkisi ile kan ve lenfatik dolaşım artar, cilt altındaki ağrı reseptörlerinin uyarılmasını önlenir ve ağrı azalır. Hareketlerin doğru yapılması sağlanır ve eklem hareketlerinde düzelme sağlanır. Yapıştırılan bantlar bir hafta kadar kalabilir, birkaç seans uygulanabilir.

Çocuklar ve ileri yaş hastaları dahil tüm yaş gruplarında güvenle kullanılabilir.
Omuz, diz, dirsek ve topuk-ayak tabanı ağrısı çekenler de bu yöntemden faydalanabilir.

 

 

 

Bandajlamanın etkili olduğu durumlar

 • Kaslara destek olur.
 • Zayıflamış kaslarda kas kontraksiyonlarını arttırır.
 • Kas yoğunluğunu azaltır.
 • Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır.
 • Kas krampını ve sakatlanmasını azaltır.
 • ROM’u arttırır ve ağrıyı azaltır.
 • Vücut sıvılarının akımında etkilidir.
 • Kan ve lenf dolaşımını arttırır.
 • Dokulardaki kimyasal atıkları azaltır.
 • Enflamasyonu azaltır.
 • Analjezik endojenleri aktive eder.
 • Eklem problemlerinin düzeltilmesinde etkilidir.

 

Bu haber 421 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter