15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
“Çocuklarımızın meslek sahibi olmaya ihtiyacı var”
Kırklareli # 06 Aralık 2017 Çarşamba 07:44

Metin KARAKUŞ/Babaeski

Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nce, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Halk Eğitimi Merkezi Salonunda düzenlenen kutlama programı, saygı duruşu ve ardından istiklal marşının okunması ile birlikte başladı.

Programı Çocuk Gelişim Öğretmeni Ayşe Kanat ile birlikte otizm spektrum bozukluğu olan Engelli Cihat Mert Kaptan sundu.

Babaeski Gençlik Merkezi’nin de katkı sağladığı programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kurs Öğretmeni Ressam Füsun Sünnetçioğlu: “Öğrencilerimle bu yıl beşinci yılımız ve biz birlikte çok şey yaşadık ve paylaştık. Engellilere yönelik eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerin yetersizliğini konuşmak istemiyorum. Sadece empati kuralım ve yaşadıkları zorlukları hissedelim. Birey olarak, yaşama katılmada ki engelleri ve kendilerini ifade etme özgürlüklerinin sınırlılığını düşünelim. Burada engelli bireyler resim ve seramik çalışmaları yapıyor. Ayrıca spor etkinliklerine katılıyorlar. Öğrencilerimden biri bana “burası olmasa hiç dışarı çıkamayacağını” söyledi. Bu sözü ne kadar az imkâna sahip olduklarını gösteriyor. Yaşama katılmaları ve ayrıştırılmamaları için daha çok şey yapılmalı. Eylemlerin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıştırma olmadan eşit haklara sahip olabilmeliler” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN İŞ VE MESLEK SAHİBİ OLMAYA İHTİYAÇLARI VAR”

Programda engelli öğrencilerin anneleri adına konuşmayı Duygu Karagöz’ün annesi Ayşe Karagöz yaptı.

Karagöz konuşmasında; “Çevremize baktığımızda kendine özgü özellikleri ve farklılıkları olan çocuklarımızı görüyoruz. Bu çocuklarımız farklılıkları dışında, her şeyleri ile diğer çocuklara benzerler. Sevilme, sevme, kabul görme, kaynaşma, iş ve meslek sahibi olma gibi ihtiyaçları vardır. Özel gereksinimli olmaları, onların başarısız olacağı ve gelişemeyeceği anlamına gelmez. Engelli çocuklarımız ve aileleri de diğer ailelerin, çocuklarını büyütürken yaşadığı, tüm güzellikleri ve zorlukları yaşarlar, ancak her şeyi daha yoğun ve uzun süreli yaşıyorlar. Yaşamlarının içinde çeşitli uzmanlar, eğitimciler, her alandan doktorlar, terapistler bulunmaktadır. Bu kişilerle sürekli iletişim içinde olmaları gerekmektedir. Bedensel sağlıkları çok narindir. Çocuklarımız sosyalleşmek için evin dışına çıkmalıdır. Halk Eğitimi Merkezi’nde aldıkları resim faaliyeti, onların en önemli çıkış noktalarından biridir. Resim alanında yaptıkları çalışmaları hep birlikte gördük. Bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu etkinliklerin artarak devamını gönülden dilerim. Tüm anneler adına saygılarımı sunarım. İyi ki varsınız çocuklar.”  

Daha sonra kutlama programı, Engelli Öğrenciler tarafından okunan şiirler ve özlü sözler ile devam etti.

 

   

 

Bu haber 431 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter