15 Aralık 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Sahneye çıkamayan engelli!
Engelliler Günü’nde Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde sahneye tekerlekli sandalyesiyle çıkamayan konuşmacı izleyicilerin olduğu bölümde konuşma yapmak zorunda kaldı.
Lüleburgaz # 05 Aralık 2017 Salı 07:51

Orhan KONYALI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Lüleburgaz Engelliler Derneği tarafından Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nde ‘Bugün Engelliler Konuşuyor’ adlı söyleşi gerçekleştirildi.

Pazar günü saat 14.00’da düzenlenen söyleşiye, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Yücel Bilgiç, çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

Söyleşide konuşma yapan Dernek Başkanı Ömer Dağ, İbrahim Ustaoğlu, Gökhan Gökçer, Ahmet Balkan, Mahmut Baskın ve Ali Engin, aşmak zorunda kaldıkları zorlukları, hayatlarından örneklerle dile getirdiler.

ENGELLİLER SAHNEYE ÇIKAMADI!

Programın düzenlendiği Prof. Dr. Necdet Tekin Gençlik Merkezi’nin sahne arkasından ve salonun içinden sahneye çıkmak için rampa olmaması nedeniyle aksaklık yaşandı.

Programda sırayla konuşma yapan katılımcılardan, 10 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan Ali Engin isimli genç, sahnenin uygun olmaması nedeniyle konuşmasını aşağıdan yapmak zorunda kaldı.

Söyleşiye katılmak için geldiği güzergahta araçların yanlış park edilmesinden dolayı yolunu sık sık değiştirdiğini de aktaran Engin, aynı zamanda şehir planlamalarının engellilere uygun olmadığını, belediye binasının, otobüs duraklarının, yolların hayatı zorlaştırdığını ifade etti.

“GÜNDE KAÇ ENGELLİ GÖRÜYORSUNUZ?”

Lüleburgaz’daki engellileri tespit amaçlı çalışma başlatıldığını aktaran Dernek Başkanı Ömer Dağ ise: “Diğer özel günler gibi mutlulukla kutlanacak bir gün değil fakat geçtiğimiz 3 Aralık’tan bugüne kutlamaya değer şeyler de var. Kapılarını çaldığımızda sorunlarımıza çözüm bulabilen Rehberlik Araştırma Merkezi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sağladığı kaynaştırma sınıfları ve özel sınıflar, yeni açılan otistik engelliler ve zihinsel engelliler için hazırlanan Şehit Rüstem Resül Perçin Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi okulu gibi” dedi.

Programda, kentteki görme engelliler için yapılan sarı kabartmalı şeritlerin işgal edildiği, kaldırımlara yapılan araç parklarında artışların gözlendiği, AVM’lerde engelli tuvalet bulunmamasına dikkat çeken katılımcılar: “Engelli vatandaşları sokaklarda göremiyorsanız bu engelsizlerin yarattığı engellerden dolayı” diye konuştular.

 

 

Bu haber 7545 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter