26 Mart 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kepirtepe ‘Tarihi 100 Lise’ arasına girdi!
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Tarihi 100 Lise’ kitabına Kırklareli’den sadece Kepirtepe Anadolu Lisesi girebildi.
Lüleburgaz # 27 Kasım 2017 Pazartesi 07:45

Çınar TÜRKMEN

Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve basımı gerçekleştirilen “Tarihi 100 Lise” kitabı içerisine Kırklareli’nden sadece Kepirtepe Anadolu Lisesi yer aldı.

1938’de kurulan ve bugüne kadar öncelikle Trakya’nın ve tüm ülkenin aydınlanmasında önemli bir yere sahip olan Kepirtepe, kitabın 162. ve 163. sayfalarında yer aldı.

Kepirtepe’nin kuruluşundan bugününe tarihsel seyri ve eğitim tarihindeki önemine vurgu yapılan kitap, okulun Z Kütüphanesindeki yerini aldı.

“79 YILLIK BİR OKULUN KÜLTÜRÜ ASLA PARAYLA TEMİN EDİLEMEZ”

Konuyla ilgili olarak okul müdürü Halil İbrahim Toklu: “79 yıllık eğitim tarihinde birçok isim altında hizmet veren Kepirtepe, bugün Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretimine devam etmektedir. Türk Eğitim Tarihinin abide eserlerinden olan okulumuz, o dönemlerin eğitim materyallerini de müzesinde muhafaza etmektedir. Kepirtepe’ye ayak basmamış hemen hemen Trakya’da kimse yoktur. Ya kendisi, ailesinin bir ferdi, ya da akrabalarından biri mutlaka Kepirtepe’de okumuş, Kepirtepe’de çalışmıştır. Bu yüzden ‘Kepirtepe, Trakya’nın aydınlanma ateşinin yandığı yerdir’ ifadeleri boşuna söylenmemiştir. Devletimiz yeni binalar yapar, lüks ve modern eğitim yapıları tesis edilebilir, ancak 79 yıllık bir okulun kültürü asla parayla temin edilemez. Milli Eğitim Bakanlığının Tarihi 100 Lise kitabında yer almak bizim için bir gurur vesilesi olmuştur, ancak bunu zaten Kepirtepe gibi bir kurum hak etmektedir. İlerleyen yıllarda da okulumuzun daha güçlü ve kararlı bir şekilde eğitime hizmet vereceğinden asla kuşkumuz yoktur. Ülkemize çok sayıda sanatçı, bilim adamı, yazar ve eğitimci kazandıran okulumuz daha nicelerini de yetiştirecektir.” diye konuştu.

Hazırlanan kitapta Kepirtepe’ye ayrılan 2 sayfada okulun tarihsel süreci anlatıldı.

 

 

Bu haber 1727 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter