12 Aralık 2017 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 6°C
Açık
HABER DETAYI
Hor görme hoş gör!
Bisiklet yolu bulunmayan Lüleburgaz’da motorlu taşıtların bisikletlilerle birlikte, aralarında 1,5 metre mesafe bırakarak seyredebileceklerine dikkat çekmek için D-100’de tur düzenlendi.
Lüleburgaz # 17 Kasım 2017 Cuma 07:49

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’da 16 Kasım Uluslararası Hoşgörü Günü nedeniyle “Sevgi ve Hoşgörüye Pedal Çevir” etkinliği düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliği ile kazaların önüne geçmek, bisikletlilerin de diğer araç sürücüleriyle yolları ortak kullanan bireyler olması gerektiğini anlatmak için bisikletliler ve motorlu araçlar Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde toplandı.

Etkinlik öncesi araçlara ‘Bisikletliye Saygı 1,5 Metre’ yazılı pankartlar asıldı.

SAĞ ŞERİTTE BİSİKLETLİLER SOL ŞERİTTE ARAÇLAR!

Bisikletliler, ticari taksiler, minibüsler ve belediye araçlarının yer aldığı etkinlik kapsamında terminalden 13:30'da hareket edildi.

D-100 Karayolu’nun sağ şeridinden bisikletliler sol şeridinden ise araçlar giderken tur kapsamında Yaman Otel’e kadar birlikte çıkılıp, aynı güzergahtan geri dönüldü.

Trafikte araç ve bisikletin yan yana yol alabileceği ve 1,5 metre kuralına dikkat çekilmesi için düzenlenen etkinliğe az sayıdaki bisikletlinin katılımı dikkat çekti.

‘BİZİM KAPORTAMIZ BEDENİMİZ’

Etkinlik sonunda konuşan Hedef Doğa Sporları Kurucusu Yüksel Kerim Yazır, araç sürücülerinin her daim bisikletliye saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Bilerek veya bilmeyerek bisikletini süren birçok canın yollarda araç sürücüleri yüzünden canından olduğunu belirten Yazır, 1,5 metre kuralının bu nedenle çok önemli olduğunu ifade etti.

Yazır şöyle konuştu; ‘Bugün Dünya Hoşgörü günü. Hoşgörüyü, belirtiğimiz 1,5 metreyi biz kendimiz için istemiyoruz. Biz bu saygıyı nerede olursa olsun tüm bisikletliler ve tüm motosikletliler için istiyoruz. Bisiklete bindiğimizde bizim kaportamız bedenimiz oluyor. Bizi en fazla koruyan kaskımız, o da ne kadar koruyabilirse. Bizim bunu istememizin en büyük nedeni yolda can güvenliğimizin olması için. Daha önce yaşanmış birçok olay var. Bundan sonra yaşanmasın yaşatılmasın. 1,5 metreyi sürücülerden saygıyla, hürmetle istiyoruz’ dedi.

Grup üyelerinden Cansın Aydın ise; ‘Bu tür etkinliklerin Lüleburgaz’da olmasını sonuna kadar destekliyoruz. Bisikletliye saygı olmasını, eşit bir şekilde yol paylaşılmasını, trafikte bizim de hakkımız olduğunun bilinmesini istiyoruz. Bugün burada kendi haklarımızı savunmak için geldik. Bu etkinliği yapan herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

 

Bu haber 941 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Ölüm onu sıyırdı!
Lüleburgaz’da yaşları küçük iki çocuğun üstünde olduğu motosiklet, beton mikseriyle çarpıştı. Kazada 1 çocuk ayağından yaralandı.
11.12.2017 07:34
Çağlayan Topçu projelerini açıkladı!
Lüleburgaz Esnaf ve Kefalet Kooperatifi’nin başkan adayı Çağlayan Topçu, seçimlere az bir süre kala projelerini açıkladı. Topçu: “Ortak aklı harekete geçirmek için taraf olmaya çekinmeyelim” dedi.
11.12.2017 07:35
"En az 2 bin lira"!
10.12.2017 09:37
Canan Karatay geliyor!
11.12.2017 07:37
HEM’den ‘insanlık dersi’!
Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi’nin bahçesinde sokak kedileri için soğuğa dayanıklı yuvalar yapıldı. Göz ve ayaklarında sorunlar da bulunan kediler için şimdilik 8 yuva yerleştirildi.
11.12.2017 07:33
Tek temsilcimiz hazırlık maçı bile yapamıyor!
Kırklareli’nin tek temsilcisi olan Trakya Gençlik Spor çatısı altındaki bayan futbol takımı, en yakın rakiplerinin Edirne ve Tekirdağ’da olmasından dolayı hazırlık maçı dahi yapamıyor. Kızlar, her türlü imkansızlığa rağmen bu yıl da Kırklareli’yi temsil etmekte kararlı.
11.12.2017 07:35
Fidan SMMM bürosunu açtı!
11.12.2017 07:38
Kömür yardımlarında sıra belde ve köylerde!
11.12.2017 07:36
Lüleburgaz’da 2 yeni film gösterimde!
10.12.2017 12:25
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter