18 Aralık 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Kar
HABER DETAYI
Numunelik oldu!
Lüleburgaz’da dün taş köprüde gerçekleştirilen çalışmanın nedeni belli oldu. Vatandaşlar köprüdeki çalışmanın kazaları önlemek adına atılan bir adım olduğunu düşündü.
Lüleburgaz # 17 Kasım 2017 Cuma 07:44

Orhan KONYALI

Sokollu Mehmet Paşa tarafından, Lüleburgaz Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi ile birlikte, 1569-1570 yıllarında Mimar Koca Sinan’a yaptırılan tarihi taş köprüde, zemin araştırması yapıldı.

Dün yapılan çalışma nedeniyle tarihi köprü geçici süreyle trafiğe kapatıldı.

Köprüde yapılan çalışmayı gören vatandaşlar, çalışmanın önceki gün bir kişinin köprüden aşağı düşmesiyle sonuçlanan kazanın ardından önlem almak amacıyla yapıldığını düşündü.

NEDENİ ORTAYA ÇIKTI!

Karayolları tarafından başlatılan çalışmalarda, zemin etüdü çalışması ile elde edilen numuneler üzerinde yapılacak analizlerin sonucunda, taş köprünün zemin, temel ve malzeme kullanımındaki detayların araştırılacağı, aynı zamanda köprünün kullanıma uygun olup olmadığı veya güçlendirilme yapılmasına ihtiyaç duyulup duyulmadığının inceleneceği öğrenildi.

Köprüden alınan taş, toprak, kütük gibi numuneler, araştırılmak üzere ilgili bölümlere gönderildi.

3 aylık plan dahilinde başlayan çalışma hakkında bilgi veren Jeoloji Mühendisi Mehmet Titiz; ‘Köprünün ayakları 9 metre derine kadar iniyor, daha detaylı incelemelerde bulunmak için 20 metreye kadar sondaj yapıyoruz. Aldığımız numuneler üzerinden zeminde ve köprüde analizler yapılacak. Köprünün ayaklarında bulunan ağaç kazıklar üzerinde de araştırmalar yapılacak, ne tür ağaçtan elde edildiği, köprünün harç karışımının içersinde nelerin bulunduğu, güçlendirilmeye ihtiyaç duyup duymadığı konusunda bilgi sahibi olunup, ona göre adımlar atılacak’ dedi.

 

Bu haber 3809 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter