17 Ekim 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Babaeski’de kurtuluş resepsiyonu!
Kırklareli # 11 Kasım 2017 Cumartesi 07:29

Metin KARAKUŞ

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıl dönümü nedeniyle önceki akşam bir resepsiyon verdi.

Belediye Sarayı Tansa Salonu’nda düzenlenen resepsiyonda Belediye Başkanı Hacı, davetlileri eşi Hülya Hacı ile birlikte salonun girişinde karşıladı.

Resepsiyona, Kaymakam Tarkan Keskin, CHP Kırklareli Milletvekilleri Türabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, 1’inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç Dr. Ertuğ Can, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Jandarma Komutanı J.Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Emekli Tuğgeneral Vedat Şakir Korular, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Daire Amirleri, Askeri Erkân, Siyasi Parti Temsilcileri, Banka Müdürleri, Oda, Dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Muhtarlar, Basın Mensupları ve çok sayıda davetli topluluğu eşleri ile birlikte katıldı.

‘ONLARIN ATATÜRK GİBİ BİR LİDERLERİ OLMADI’

Gecede bir konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Mustafa Kemal Atatürk’ün o dönemin şartlarında Cumhuriyeti ilan ederek, bir ekonomi mucizesi yarattığını belirterek; ‘1923 ile 1938 yılları arasında; Ankara Fişek Fabrikası, Alpullu Şeker Fabrikası, Uşak Şeker Fabrikası, Ankara Çimento Fabrikası, Eskişehir Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikası, Bakırköy Bez Fabrikası, İzmit Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası, Bursa Merinos Fabrikası, Ankara Çubuk Barajı, Zonguldak Taş Kömür İşletmeleri, Bitlis Sigara Fabrikası, İzmit Kağıt Karton Sanayi, Karabük Demir Çelik Fabrikası, Kayseri Uçak Motor Fabrikası, Anadolu Ajansı, Bankalar, Demir Yolları, Sümerbank, İstanbul Üniversitesi, Tekel, daha burada sayamayacağımız yüzlerce fabrika ve işletme ama bunların birçoğu satıldı. Bazıları ise yıkıldı. Yerlerine AVM’ler yapıldı. Bazıları halen işletilemiyor. İşte böyle biri yapar, biri yıkar. Yıkan yapanın üzerine suçu atar ama gerçekleri de tarih yazar. Cumhuriyet ilan edilmeseydi ne olurdu? diyenler, Irak’a, Suriye’ye, Libya’ya, Mısır’a baksınlar. Orada insanlar özgürce yaşamak için kendilerine yeni bir vatan arıyorlar. Yeni bir vatan ararken de 5 yaşındaki çocuklarını bilmedikleri bir ülkenin denizlerinde ölüme, boğulmaya terk ediyorlar. Ama onların geçmişte Atatürk gibi bir liderleri olmadı. Onlar büyük devletlerin cetvelle çizdiği sınırlar içinde vatan dahi diyemedikleri topraklarda yaşamlarını sürdürdüler. Tarihte Türklerin kurduğu birçok devlet var ama sadece bir tane Türkiye Cumhuriyeti var. Dünyanın Ortaçağdan bu yana Türkiye diye bildiği bu vatanı ve Türkiye Cumhuriyetini ilelebet korumakta kararlıyız’ dedi.

Düzenlenen resepsiyonda, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve eşi Hülya Hacı davetliler ile gece boyunca yakından ilgilendiler. 
       

Bu haber 735 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx