17 Ekim 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
KEK açıldı!
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın isim babası olduğu Kadın Emeği Kooperatifi’ne (KEK) Kadın Akademisi’nde tahsis edilen odanın açılışı yapıldı.
Lüleburgaz # 10 Kasım 2017 Cuma 07:49

Orhan KONYALI

Lüleburgaz’da Ağustos ayında Meltem Siftahoğlu, Özlem Demirkol, Gaye Alpcan, Ecem Nur Ercan, Yeşim Günay, Yeşim Yılmaz ve Ezgi Güngör’ün önderliğinde kurulan Kadın Emeği Kooperatifi’ne (KEK) Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde oda tahsis edildi.

Odanın açılışı dün saat 09:30’da gerçekleştirilirken ardından kadınlara kooperatifleşme ile ilgili eğitim verildi.

Eğitimin ardından LYKA’da açılan kooperatifi inceleme gezisi yapıldı.

Kooperatif adına konuşan kuruculardan Meltem Siftahoğlu; ‘Katma değerli ürünler üreterek market raflarına ve kendi açacağımız satış yerleriyle, kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve kültürel becerilerini bir araya getirerek, geliştirmelerine uygun ortam hazırlamak istiyoruz. Bugün de burada imece olarak oluşturulan eğitim kapsamında kendimize yol haritaları çıkarmak ve daha da bilgilenmek adına bir nevi istişare toplantısı yapmış olduk. LYKA’da genel merkezimizi açtık, ilerleyen günlerde de burada faaliyetlerimize başlayacağız ve 7 kişi olarak başladığımız kooperatifimizde, yeni ortaklarımız da olacak’ dedi.

KOOPERATİFİN İSİM BABASI EMİN HALEBAK!

Bu yılın Ağustos ayında kurulan Kadın Emeği Kooperatifi’nin (KEK) isim babasının da Belediye Başkanı Emin Halebak olduğu öğrenildi.

Törende konuşan Halebak; ‘Bir toplumun kadınları olmadan ilerleyebilmesi mümkün değil. Lüleburgaz olarak kadınlarımız son derece özgür, kendi iradeleriyle birçok şeyi yapıyorlar, başarabiliyorlar ve öncülük ediyorlar. 2016 yılını Lüleburgaz Belediyesi olarak Kadın Yılı ilan etmiştik çünkü buradaki iyi örneği bütün her yere duyurmalıydık. Lüleburgaz’da kadın cinayeti ve şiddeti yok, kadın hayatın her yerinde var. ‘KEK’ ismiyle birlikte öncelikle insanda bir hoşluk bıraksın istedik, zaten öyle de oluyor ve burada güler yüzlü bütün kadınlarımızı görüyorum. Çekirdek kadroyla başlayan bu işin geleceğinin çok iyi olacağı inancını taşıyorum. Her zaman destek vereceğime söz veriyorum’ dedi.

KAYMAKAM KAYA; ‘KADININ OLMADIĞI TOPLUM TEK KANATLI KUŞA BENZER’

Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya da; ‘Kadının olmadığı bir yerde toplumun bir kısmı üretimin dışında kalmış olur, tek kanatlı bir kuş uçamayacağına göre çift kanat kesinlikle gerekiyor, kadının olmadığı kanat ki bizim ana kanadımız, bu üretimin içersinde olması gerekiyor. Gönüllülük esasına dayanan kooperatifçilikte kadınlarımızı da üretim içerisine katmış oluyoruz. Toplumun kalkınması adına da kooperatifçilik kesinle olması gereken önemli bir konu ve sonuna kadar destek vermeye hazırız, her türlü katkıyı sağlayacağız, elimizden geleni yapmaya söz veriyorum. Uzun bir süreç olabilir ama asla ümitsizliğe kapılmamak ve vazgeçmemek gerekiyor, hepsini tebrik ediyorum’ dedi.

Bu haber 2206 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx