16 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 13°C
Kapalı
HABER DETAYI
‘Satış’ hakkında konuştu!
-Evrensekiz Belediye Başkanı Nalbant iddialara yanıt verdi!
Lüleburgaz # 10 Kasım 2017 Cuma 07:48

Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant, son günlerde tartışmalara neden olan arsa satışı kararı ile ilgili açıklamada bulundu.

Tevfik İŞÇİ

Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant, Belediye Meclisi’nin arsa satışı kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Nalbant, arsa satışı kararının ardından bazı kesimler tarafından ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, kararın belediye meclisince alındığını, bu kararın ilk olmadığını, önceki dönemlerde de arsa satışı yapıldığını belirtti.

Nalbant; ‘O zaman böyle bir yönteme hiç kimse başvurmamıştı. Şimdi yanlış bir şeyler var diyerek gerçeğe aykırı beyanlarla belde halkının kafasını karıştırıyorlar’ diye konuştu.

‘KARAR MECLİSTE OYBİRLİĞİ İLE ALINDI’!

Başkan Nalbant, alınan bu kararın encümen kararı ile değil meclis kararı ile alındığını aktardı.

Belediyenin encümen kararı ile satış yapamayacağını belirten Nalbant, belediye olarak her şeyi yasalara uygun yaptıklarını kaydetti.

MHP Belde Başkanı Birol Özbay’ın arsa satışı ile ilgili açıklamalarının çarpıtılmış olduğunu, belde halkının kafasını karıştırdığını öne süren Nalbant; ‘Evrensekiz Belediyesi’ne ait 26 adet arsa satışına karşı olduklarını beyan etmişler. Bu arsa satışına Belediye Meclisimiz 02.08.2017 tarih ve 22 sayılı kararı ile onay vermiştir. Karar 4 MHP meclis üyesi, 5 CHP meclis üyesi ve meclis başkanı dahil olmak üzere 10 üyenin oy birliği ile alınmıştır. MHP Belde Başkanı Birol Özbay, açıklamasında arsaların Belediye Encümeni kararı ile satıldığından bahsetmektedir. Belediye encümen kararı ile satış yapamaz, meclis kararı ile satış yapılacak. Bu arkadaşımızın meclis üyeliği yaptığı bir önceki dönemde, bizim satışını yapacağımız arsaların hemen bitişiğindeki arsaların satışı yapılmıştır. O zaman böyle bir yönteme hiç kimse başvurmamıştır. Yanlış bir şeyler var diyerek gerçeğe aykırı beyanlarla belde halkımızın kafasını karıştırmayın. Ne yaptıysak yasalara uygun yapıyoruz. Bizden önceki dönemlerde de arsa satışı yapıldı. Hepsi usulüne uygun yapılmıştır. Bizim yaptığımız satışlar da 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre yapılacaktır. Arsa almak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 28 Kasım 2017 Salı günü satılacak olan 13 adet arsanın ihalesine katılabilir’ dedi.

‘750 DEKAR İMARIN DIŞINDA’

Nalbant; ‘750 dekar hisseli yerlerin satışından bahsediliyor. 750 dekar hisseli olan yerler tarla vasfı taşımaktadır ve imarın dışındadır. Bizim imarımız 8 bin nüfusa göre yapılmıştır. Şu anda nüfusumuz 2 bin 750’dir. Nüfus 8 bin olduğu zaman o günkü Belediye Meclisi imar genişlemesine karar verebilir. Hangi bölgenin imara açılacağı o zaman belli olur. Belde halkımızın yanlış beyanlarla kafasını karıştırmayın. Burada arazi toplayanların kim olduğunu herkes biliyor. İstanbul’dan 3 otobüs insan getirip piknik yaptıran, yemek veren, gölette stant açarak bu 750 dekar tarlanın tanıtımını yapan ben değilim. Bunları kimin yaptığını belde halkı çok iyi bilmektedir. Ayrıca bize neden halk toplantısı yapmadığımız soruluyor. Zaman zaman halk toplantıları yaptık. Hangi halk toplantısına katılıp, ne önerdiler. Kahvehanelerde halk toplantısında benzer bilgiler sürekli verdim. Çok yakın zamanda halk toplantısı yapacağım, belde halkımız merak etmesin’ diye konuştu.

‘ARSALAR BELEDİYENİN’

Nalbant açıklamasının devamında, AK Parti Belde Başkanı Sadettin Kuşku’nun açıklamalarına da cevap verirken, satışı yapılacak arsaların hazineye ait olmadığını Evrensekiz Belediyesi’nin mülkiyetinde olan tapulu yerler olduğunu kaydetti.

Belediyenin hazineye ait olan yerleri satma gibi bir yetkisi olmadığını dile getiren Nalbant, satışı yapılacak arsaların olduğu alanda, 3 adet park alanı, tahıl pazarı, hayvan pazarı, resmi kurum alanı ve 26 adet arsa olduğunu belirtti.

Toplam 38 bin 100 metrekare alanın belediyeye ait olduğunu ifade eden Nalbant; ‘Belediye daha önceki dönemlerde de meclis kararı ile arsa satışı yapmıştır. O dönemlerde hiç kimse imza kampanyası düzenlememiştir. Bu satış kararı belirttiğim gibi 4 MHP, 5 CHP meclis üyesi ve meclis başkanının oylarıyla alınmıştır. Arsa satışları 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. Maddesi gereği açık arttırma suretiyle yapılacaktır. Satış için gerekli ilanlar yapılacaktır. Sayın Kuşku yabancıların arsa alacağından tedirgin olduğunu kahvehanelerde beyan ediyor. Daha önce arsaların parsellenip kime satıldığını belde halkımız çok iyi biliyor. O zaman belde halkımızı tedirgin değil miydi?’ diye konuştu.

‘BELEDİYENİN BİR KURUŞUNU DAHİ KİMSEYE YEDİRMEDİM’

Arsa satışı kararının ardından kendileri için ‘Kime veya kimlere hizmet ediyorlar?’ dendiğini hatırlatan Nalbant; ‘Satış amacımız Evrensekiz halkına hizmet etmektir. Başka bir amacımız olamaz. Arsa satışlarımızdan sonra belediyemiz karşısındaki park yenilecek, düğün salonumuzun çevre ve zemini yapılacaktır. Sağlık ocağımızın yapımı 2018 yılı içinde başlayacaktır. Sağlık ocağının yapımı başlar başlamaz ilkokulun önüne 300 metrekare kapalı spor salonunu ben kendi imkanlarım ile yapacağım. Semerci kahvehanesinin önüne küçük bir süs havuzu yapılacaktır. Gölet yolumuz ile belde girişindeki yarım kalan yolumuz da asfalt olacaktır. Altyapı ve doğalgaz çalışmaları neticesinde bozulan yollarımız 50 bin metrekare kilit parke taşı yapılacaktır. Hiç kimse merak etmesin, belediyenin bir kuruşunu dahi 3,5 seneden beri olduğu gibi hiç kimseye yedirmedim, bundan sonra da böyle olacaktır’

 

Bu haber 1558 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx