16 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 13°C
Kapalı
HABER DETAYI
BEKLE BİZİ İSTANBUL!
17 gündür Lüleburgaz’da direnişlerini sürdüren 90 cam işçisi dün saat 12:30’da yüzlerce kişinin desteği ile İstanbul’a yürüyüşe geçti. Cam işçileri Evrensekiz’deki konaklamanın ardından bugün yürüyüşüne devam edecek.
Lüleburgaz # 21 Ekim 2017 Cumartesi 07:36

Orhan KONYALI

17 gün önce Kristal-İş Sendikası Trakya Şubesi önünde direnişe başlayan cam işçileri, işlerine geri dönmek ve seslerini genel merkeze duyurmak için dün saat 12:30’da Lüleburgaz’dan İstanbul’daki Şişecam Genel Merkezi’ne yürüyüşe geçti.

‘İş, Aş, Adalet’ adı altında Lüleburgaz Kristal-İş Sendikası önünden İstanbul Caddesi’ne, oradan da D-100 üzerinde Tuzla’ya doğru yola çıkan işçilerin 22 Ekim’de Çorlu’ya ulaşması bekleniyor.

Dün sabah saat 09:30’da toplanmaya başlayan işçiler saat 12:00’da bir açıklama yaptı.

‘BU SADECE 90 KİŞİNİN SORUNU DEĞİL’

Açıklamada işçiler adına konuşan Aydın Şahin; ‘Saygıdeğer  Lüleburgazlılar; bugün direnişimizin 17. günü ve 17 gün boyunca gerek yüreğiyle, gerek bedeniyle burada bulunarak emek mücadelemize desteklerini esirgemeyen sizlere bir kez daha sonsuz teşekkür etmekle sözlerime başlamak istiyorum. Hoş geldiniz! Bu sürecin en başından beri ne maksatla burada olduğumuzu, neler istediğimizi, isteklerimiz doğrultusunda  çözüm önerilerimizi  defalarca buralarda dile getirdik. Gelen dostlarımızla dertleştik, konuştuk. Gerek bölgemizin gerekse ülkemizin  sanatçıları ve aydınları ile zaman zaman güldük eğlendik zaman zaman hüzünlendik. İçinde bulunduğumuz sorunun aslında sadece bu 90 kişinin sorunu olmadığını, bölgemizi önümüzdeki yıllarda ekonomik ve sosyal açıdan daha ciddi sorunların beklediğini dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Bunu da düzenlenen  basın açıklamalarıyla, mitinglerle, misafirlerimizle yapılan söyleşilerle  ciddi anlamda başardığımızı düşünüyoruz. 17 günlük bu süreçte adlarını tek tek saydığımda onlarca dakikaların alacağını düşündüğüm bütün kurum ve kuruluşlar ile bunların yöneticilerine binlerce kez tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim. İyi ki varsınız ve iyi ki bizlerde sizler gibi vicdanlı ve onurlu insanların hemşerileriyiz’ dedi.

‘SÜREKLİ BİR DAYATMA VE KATI TAVIRLARLA KARŞILAŞTIK’

Şahin; ‘17 gün boyunca türlü entrikalar ve algı operasyonlarına rağmen elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce sadece ve sadece işlerimizin başına geri dönmek istediğimizi yineledik durduk. Bizler, kırmak dökmek yerine her zaman diyalog kurmayı, karşılıklı müzakere yaparak çözüm bulmayı tercih ettik. İstediğimiz tek şey bizim olan işimizdi. Hakkımız olan aşımızdı. Hiç kimsenin canı yanmadan sorunun çözülmesiydi. Söyleyin dostlar, çok şey mi istedik? Fakat maalesef  sürekli bir dayatma ve katı tavırlarla karşılaştık. Sevgili dostlar, bugün bir kez daha sözün bittiği ve kelimelerin düğümlendiği yerdeyiz. Bugün  geldiğimiz noktada, sorunun çözümüne ilişkin bu katı ve dayatmacı tutuma karşı  Lüleburgaz sınırlarını aşmamız ve derdimizi Şişecam’ın merkezine haykırmamız gerekmektedir. Bu yüzden çocuklarımız ve eşlerimizle birlikte, elimizden alınan çalışma hakkımızı geri kazanmak için İstanbul Tuzla’daki  Şişecam genel merkezine yürüyüşe geçiyoruz. Ve hakkımız olanı alana kadarda geri dönmeyeceğiz! Hepinize bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyor, tüm arkadaşlarım ve aileleri adına sizleri saygıyla selamlıyoruz. Desteklerinizi arkamızda hissettikçe her geçen gün daha emin ve daha kararlı adımlarla yürüyeceğimizden hiç kimsenin  kuşkusu olmasın.
Zafer onurlu, inançlı ve direnen emekçinin olacak’ diye seslendi.

Bu haber 4115 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx