25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Bu fabrikaları biz kurduk
İşin peşini bırakmayız’
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:49

Çoğu Şişe Cam emeklilerinden oluşan DİSK Emekli Sen Lüleburgaz Şubesi üyeleri, işten atılan cam işçilerine destek vererek; ‘Bu fabrikaları sıfırdan kurduk, çalıştırdık, büyüttük ama Şişe Cam Yönetimi işçiyi kapı önüne koydu’ dedi.

Çınar TÜRKMEN

Disk Emekli-Sen Lüleburgaz Şubesi, Şişe-Cam’a ait Paşabahçe Kırklareli Fabrikası’nda yaşanan işçi kıyımına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Dün saat 13:30’da Kristal-İş Sendikası önünde işten atılan işçilerle bir araya gelen sendika üyeleri; ‘Fabrikası işçi kardeşlerimiz yalnız değildir, onları asla yalnız bırakmayacağız’ dedi.

Disk Emekli-Sen Lüleburgaz Şubesi adına Başkan Kemal Andoğlu’nun okuduğu basın açıklamasında; ‘Daha önce de yine benzeri davranışlarda bulunan Şişe Cam Yönetimi, bu kez baltayı taşa vurdu ve bardağı taşırdı. İş daraltıyorum, fırın kapatıyorum bahanesiyle vahşice bir kararla, Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’ndan 90 cam işçisini tamda kışa girerken, küçük çocuklarını büyütmeye, okula göndermeye çalışırken, gelecekleri ile ilgili planlar yaparken onları işten attı, geleceklerini karartmaya çalıştı. Biz Şişe-Cam emeklileri, bu fabrikaları sıfırdan kurduk, çalıştırdık, büyüttük, hem bölge, hem ülke ekonomisine kazandırdık ve emekli olurken de bu mirası çocuklarımıza, gençlerimize bıraktık.

Niye bıraktık? Çocuklarımıza, ülkemizin geleceği olan gençlerimize iş, aş, ekmek kapısı olsun, onlar da ekmek yesin diye. Fakat sorumluluk nedir, açlık, yoksulluk nedir, vicdan nedir, hesap kitap nedir, ülke ekonomisi, geçim derdi nedir bilmeyen Şişe Cam Yönetimi, sırça köşklerinde daha önce grev ertelemelerinde de gördüğümüz üzere, iktidarın da desteğini arkalarında hissederek, en ufak bir suni krizde bile kendileri açısından en kolay yol olan işçiyi kapının önüne koymakla kendilerince çözüm bulduklarını sanıyorlar’ denildi.

‘GELİN BU YANLIŞA SON VERİN’

Açıklamada şöyle denildi; ‘Bu işin burada bitmeyeceğini, işten attıkları işçiler konusunda bir çözüm bulunana kadar bu işin peşini bırakmayacağımızı, işten attıkları işçi kardeşlerimizin, çocuklarımızın en büyük destekçilerinin biz Emekliler olacağımızı ve bu konuda son derece kararlı olduğumuzu, Şişe Cam Yönetimine ve Kamuoyuna buradan duyuruyoruz. Biz Emekliler buradan Şişe Cam Yönetimine ve bu sorunun tüm muhataplarına tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlışa son verin. Başka çözüm yollarının olduğunu, bunun da diyalogdan geçtiğini çok iyi biliyoruz. Biz emekliler tecrübeliyiz ve toplu sözleşmelerde olsun, krizlerde olsun bunu fırsata çevirip ilk fırsatta dile getirdiğiniz işten çıkarma teranelerinize ve tehditlerinize karnımız tok. Şişe Cam, geçmişi anlamlı, saygın ve çok büyük olan bir kuruluştur. Onun saygınlığına gölge düşürecek, küçültecek hiçbir kurum, kuruluş veya kişisel hırs ya da hesapları olanların elinde oyuncak olamaz, buna da müsaade edilemez. Kristal-İş Sendikası da şanlı geçmişe sahip, tarihi direnişler, mücadeleler ve ödenmiş bedellerle dolu, ülkenin en saygın sendikalarından biridir. Biz Emekliler, atılan işçi kardeşlerimiz geri alınıncaya kadar, onların tümünün “ Evet” diyeceği bir çözüm bulunana kadar Kristal-İş sendikamızla, tüm Şişe Cam çalışanlarıyla birlikte, verecekleri mücadeleye sonuna kadar destek vermeye, birlikte mücadele vermeye ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız’

Bu haber 1942 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter