16 Aralık 2017 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 11°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
‘Torbadan talan çıkacak’!
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:47

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı toplantıda, Ekim ayında TBMM Genel Kurulu’na gelecek Torba Yasa’nın içindeki maddeler ile amacının farklı olduğuna dair açıklamalarda bulunuldu.

‘İSTANBUL’UN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GETİRİLECEK’

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı açıklamada; ‘Bu torba yasa ile ülkemizin tüm toprak, su ve ormanları, rant ve haksız kazanç sağlayacak alanlar haline getirilerek talancı ve yağmacılara altın tepsi içinde sunulmaktadır. Trakya’da binlerce dekar birinci sınıf tarım toprağı, plansız ve kontrolsüz sanayiye açılarak acımasızca yağmalandı ve bu yağma halen devam etmektedir. Trakya’ya biçilen, İstanbul’un arka bahçesi, başka bir deyişle İstanbul’un çöplüğü olma rolü, adım adım hayata geçirilmektedir. Derelerimize el koyup suyunu İstanbul’a akıttılar. Ergene Ovası’na can veren Ergene Nehri, can alan zehir nehri haline getirildi. Şu anda birçok taş ocağı, tonlarca dinamitle Istranca Ormanları’nı delik deşik etmekte, ağaç katliamı yapmaktadır. Birileri, rüzgar enerjisi santrali kurup üç kuruş para kazanacak diye, yol açma bahanesiyle kesilen ağacın haddi hesabı yoktur. Bunların niyeti, halen var olan küçük engelleri de ortadan kaldırıp yağma ve talanı sorunsuzca sürdürmek, kendilerine dikensiz gül bahçesi yaratmaktır’ denildi.

‘ELİMİZDE KALAN TEK ŞEY ISTRANCA ORMANLARIDIR’

Platform ayrıca; ‘Istranca deyince; yaban hayvanlarının ve börtü böceğin barındığı, onlarca çeşit bitki ve ağaç türünün yetiştiği, dünyanın üç longozundan biri olan İğneada Longoz Ormanları’nın yer aldığı, mükemmel bir doğal yaşam alanından bahsediyoruz. Şu anda şirketlerce başvurusu yapılmış, onlarca hektar alanı kapsayan maden sahası vardır. Bu şirketler, işletme iznini sorunsuzca alabilmek ve ocaklarını düşük maliyetlerle işletebilmek için, bu torba yasa tasarısının çıkmasını beklemektedirler. Çıkarılmak istenen bu yasalarla, bütün bu varlıklarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Trakya halkı bu yasalarla adeta cezalandırılmak istenmektedir. Bu hal, kabul edilebilir bir hal değildir. Eğer yarın çocuklarımıza hesap vermek zorunda kalmak istemiyorsak; Trakya halkı olarak siyasi görüşümüz, dini inancımız, etnik kimliğimiz ne olursa olsun, gencimiz-yaşlımız, kadınımız-erkeğimiz, işçimiz, emekçimiz, köylümüz, esnafımız, memurumuz birleşmeli, tüm gücümüzle, her türlü araç ve gereci kullanarak tepkimizi ortaya koymalı, bu yağma ve talana dur demeliyiz. Mücadele etmekten başka çaremiz yoktur’ açıklamasında bulundu.

 

 

Bu haber 1135 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
KERTİLEN KENTLİLERİN SESSİZLİĞİ!
15.12.2017 18:29
65 yaşındaki vatandaşın isyanı!
“Hem oturcanız hem batırcanız”
15.12.2017 07:38
Silahlı saldırıya 1 gözaltı!
Lüleburgaz Çeşme Meydanı’nda yaşanan silahlı saldırı olayıyla ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Olayda yaralanan T.B.’nin kimseden şikayetçi olmadığı öğrenildi.
15.12.2017 07:37
Maç tüyosu pahalıya patladı!
Lüleburgaz’da bir kişi İnstagram’dan aldığı maç tüyolarıyla 25 bin 800 lira kazanmasının ardından dolandırıcıların kurbanı olduğunu iddia ederek şikayette bulundu.
15.12.2017 07:34
“Taşeronda dağ fare doğurdu”!
Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz, ‘Kamuda taşeronu bitirme’ vaadi ile gündeme getirilen düzenlemede kadro dışı bırakılan işçilere dikkat çekti.
15.12.2017 07:36
Lüleburgaz’ın ilk umre kafilesi yola çıktı!
15.12.2017 07:35
Tarık’ın en mutlu günü!
15.12.2017 07:34
İl Gençlik ve Spor Müdürü Babuşcu oldu!
15.12.2017 07:40
Ziraat Odaları Lüleburgaz’dan seslendi!
“Çiftçi zor durumda”
15.12.2017 07:41
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter