24 Eylül 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
HABER DETAYI
Terör saldırısının kurbanları anıldı!
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümünde Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu, hayatını kaybedenleri anarak, suçluların cezalandırılmasını istedi.
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:40

Tevfik İŞÇİ

Ankara Tren Garı’nın önünde 10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenler ölüm yıldönümlerinde Lüleburgaz’da anıldı.

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri tarafından üçgen park olarak bilinen yerde düzenlenen anma törenine işlerini geri isteyen Cam işçileri de katılarak destek verdi.

Tören öncesi saldırıda ölenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Anma töreninde hazırlanan basın açıklamasını okuyan Fatoş Günaçar, tüm acı ve öfkelerinin hala taze olduğunu söyledi.

Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettikleri bütün arkadaşları saygı ve özlemle andıklarını belirten Günaçar, “İki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için ilerici emek ve meslek örgütleri tarafından “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapılmıştı. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi olduk. Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybetmemizin üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen kalbimizdeki acı yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi taze. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.” dedi.

‘ÖFKEMİZ DEVAM EDİYOR’

Günaçar; ‘Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor. Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor. Katliamı gerçekleştirenler gün gibi ortadayken, olayın sorumlularını ilan edip süreci hızlandırmak yerine, “saldırı sonrası oylarımız yükseliyor” diyerek siyasal çıkar peşinde koşan siyasi iktidara ve dönemin Başbakanına öfkemiz devam ediyor. Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizdeki kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebimizi görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor. Türkiye’nin birçok yerinde yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmamıza, katliamı kınamamıza her defasında engel olmaya çalışan, her Ekim ayı başında “gösteri yasağı” ilan eden Ankara Valiliği’ne öfkemiz devam ediyor. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara’nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Savaş, şiddet ve ölüm naralarının atılmaya devam ettiği şu zamanda yoldaşlarımıza verdiğimiz sözü tutacağımıza, darbeci zihniyetin izinden gidenlere inat, emek, barış demokrasi mücadelemizi daha da ileriye taşıyacağımıza söz veriyoruz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.”

Basın açıklamasının ardından törene katılanlar saldırı sonucu ölenlerin fotoğraflarının olduğu pankart önüne karanfil bıraktı.

Bazı bayan katılımcıların ise bu sırada gözlerinin dolduğu görüldü.

Bu haber 479 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx