22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Açık
HABER DETAYI
Türkiye işçinin sesini Lüleburgaz’dan duydu!
Geçtiğimiz Salı günü işten çıkarılan 90 cam işçisinin mücadelesi, 1 hafta sonunda geniş bir kitleye ulaşarak Lüleburgaz’da binlerce kişinin katıldığı mitinge dönüştü. Lüleburgaz’da toplanan binler işten çıkarılan cam işçisinin yanında olduklarını göstermek için Kongre Meydanı’na akın etti.
Lüleburgaz # 11 Ekim 2017 Çarşamba 07:36

Tevfik İŞÇİ-Orhan KONYALI

Şişecam’a bağlı Paşabahçe Kırklareli Fabrikası’nda işten çıkarılan 90 kişinin günlerdir verdiği mücadele, başta Lüleburgaz halkı olmak üzere çoğu parti, sendika ve STK’lardan destek buldu.

90 işçinin, 3 Ekim Salı gününden itibaren başlattığı eylem, Emek ve Demokrasi Platformu'nun  çağrısıyla, 9 Ekim Pazartesi günü saat 17:30’da yapılan büyük mitingle tüm Türkiye’ye duyuruldu.

Yürüyüşle başlayan mitinge, başta işten atılan cam işçileri ve aileleri olmak üzere, binlerce işçi ve halk katılırken, aynı zamanda milletvekilleri, çevre il ve ilçelerin Belediye Başkanları, mevcut ve eski STK yöneticileri katıldı.

GENEL BAŞKAN İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ!

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş da bu sırada ilk kez görüntülenirken, yürüyüş öncesi Kongre Meydanı’nda toplanan kalabalık Genel Başkan Çetintaş’ı protesto etti.

Çetintaş’a tepki gösteren bazı kadın işçi yakınları gözyaşlarını tutamazken, zaman zaman ortam gerildi. Bir kadın ise kısa süreli baygınlık geçirdi.

Meydanda bir süre sloganlar eşliğinde isteklerini dile getiren işçiler, buradan da basın açıklaması yapmak için şehir içinden yürüyerek yine sendika binası önüne geldi.

İşten çıkarılmaların haksızlık olduğunu, mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerini dile getiren işçiler; ‘Şalter inecek bu iş bitecek. 90 kişi dönecek bu iş bitecek’ sloganları attı.

‘KOMŞUSUNU DÜŞÜNEN LÜLEBURGAZ HALKINI HESAPLAMADILAR’

Sendika binası önünde kurulan miting alanına gelen binlerce kişi burada sloganlarına devam etti.

Miting alanında ilk olarak kürsüye çıkan CHP İlçe Başkanı Özgür Kaya; ‘Biz burada işimizi, ekmeğimizi, özgürlüğümüzü, fabrikamızı, toplamında vatanımızı savunuyoruz’ diyerek işçilere destek verdi.

Kaya; “İktidar cam sanayiye göz dikti, biz bunları uyuturuz, biz bunları kandırırız dediler. 90 arkadaşımızın işten çıkarılmasına ses çıkmazsa, peşinden 300, 1 yılda 700 kişi atıp ve 5 yıl içerisinde Trakya Cam Sanayi’yi kapatmayı planladılar ama her şeyi hesaplayanlar, sizleri, komşusuna sahip çıkan, ülkesini ve vatanını seven Lüleburgaz halkını hesaba katmadılar. Cam sanayinin Lüleburgaz ekonomisine katkısı doğrudan-dolaylı 100 trilyondur ve bu miktarı buradan çıkarıp, Lüleburgaz’ı yarı yarıya fakirleştirmeye çalıştılar. Bu 90 kişi tesadüfen seçilmiş değil, biz biliyoruz ki bu kişiler, farklı düşünen, farklı söyleyen ama işçi sınıfı için düşünen arkadaşlarımızdır. Biz burada ekmeğimizi, işimizi ve özgürlüğümüzü savunuyoruz. Lüleburgaz halkı işçisinin, emekçisinin, haksızlığa uğrayanın yanında, zulmünde karşısında oldukça, bizlerde sözümüz olsun Lüleburgaz’ı kimseye teslim etmeyeceğiz’ dedi.

‘ZALİMİN ZULMÜ VARSA SİZİN DE LÜLEBURGAZINIZ VAR’

DİSK eski Genel Başkanı ve önceki dönem CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de mitinge katılanlar arasındaydı.

Mikrofona geçen Çelebi, işçileri ve Lüleburgaz halkının bu mücadelesinden onur ve kıvanç duyduğunu belirtti.

Çelebi; ‘Erkekler tabi bir bedel ödüyor ama esas bedeli aileler ödüyor, çocukları ödüyor. Ve onların bu mücadele ve direnişte yer almaları başarının en büyük anahtarıdır. Sağduyulu olun, hırsımız hakkımızın önüne geçmesin. Bu direnişlerin tamamında, bu kavgada hedefi doğru koyarsanız birlikte olup başarabilirsiniz. Makul, akıllı, mantıklı, onurlu, ödün vermeyen direnişle çözülecek. Bu fabrikaya veda etmediğimizi herkes bilmeli sonuna kadar devam edeceğiz, o ki Lüleburgaz ayağa kalktı, o ki bütün ülkede ki işçiler sizinle yürek yüreğe hem burada ki milletvekilleri, belediye başkanları bu dayanışmanın içindeler, korkmayın siz o iş yerine yeniden gireceksiniz. Direnen direne kazanacağız, zafer emekçinin olacak. Zalimin zulmü varsa sizin de örgütünüz var, Lüleburgaz’ınız var’ dedi.

KRİSTAL-İŞ GENEL BAŞKANINA ŞOK!

Konuşmaların devamında günlerdir bir açıklama yapması beklenen Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş’a söz verildi.

İşçilerce, ne söyleyeceği merakla beklenen Çetintaş, konuşmasına başladığı sırada işçiler platforma sırtlarını dönerek protestoda bulundu.

Geçmiş dönemlerden söz eden Çetintaş’a ‘Bırak geçmişi, şimdi ne yapacağız’ diye seslenen işçiler ve yakınları da tepki gösterdi.

‘BURGAZ HALKINI İLK DEFA BÖYLE KALABALIK GÖRDÜM’

Bilal Çetintaş konuşmasında; ‘Benim tarihim, benim 28 yılım birçok eylemlerle birçok mücadele ile geçti ama özellikle Şişecam’da 26 yıl önce yaşanan bu durum şimdi de 2017 yılında yaşanıyor. Biz Lüleburgaz’da geldiğimiz dönemlerden beri Kristal-İş Sendikası olarak her zaman alanlardaydık. Biz mücadelen hiçbir zaman kaçmadık. Burada bu işi çözmek için ya birbirimizi dinleyeceğiz ya da herkes ayrı telden çalacak. Ben Burgaz halkını ilk defa böyle kalabalık gördüm. Bunlar bize enerji verir bunlar bize güç verir. Birlik olduğumuz sürece başaramayacağımız iş yoktur. Nasreddin hoca eşekten düşmüş bir türlü iyileşememiş sonra demiş ki bana eşekten düşeni getirin ben de sizin gibi eşekten düşenim, işsizliğin ne olduğunu bana sorun, ben iyi bilirim. Ben, 99 yılında 8 işçi için kellemi koydum, onlar iş başı yaptı ben sokakta kaldım. Onun için diyorum ki öyle bir konuma geldik ki işçinin örgütü ile sendikası ile bu kadar çok birbirine tahammül edememesi konusunda bundan en çok faydalanacak olan sermayedir, en çok faydalanacak kişilerdir’ dedi.

‘ŞALTER İNDİRMEK BU KADAR BASİT DEĞİL’

Çetintaş şöyle devam etti; ‘Bu desteği alabilmek için hepimizin birbirimize saygılı olarak eylemleri birlikte sorgulamamız zorunluluğu var. Bir tarafı dışlayarak bu işin başarı sansı azdır. Biz yol haritasını kimle nasıl çizeceğiz? Eğer beni dinlemezseniz nasıl olacak? Bu şalter ampul düğmesi değil, bu şalter fabrikada üretimi durdurmak. Bu kadar basit değil. Düşmeyelim bu tuzağa, bizi düşürdüler tuzağa. Eğer sen, eğer biz, eğer hepimiz fabrikalara döner kendimizi anlatamadığımız sürece başarı yakalama işimiz zayıftır. Ortak karar olmak zorundayız. Bir bölümümüz seyrediyor bir bölümümüz sürekli tepki gösteriyor. Benden hemen sonuç istiyorsunuz ama ben kamuoyuna, sizlere kendimi anlatamadığım sürece ben neyin yolunu anlatacağım. Çok basit bakıyorsunuz bu işe, bu ortak karar olacak. Devlet politikaları nedeni ile işten çıkarmalar her geçen gün daha da fazlalaşacak bunların sorunlusu biz mi olacağız? Biz her zaman hesap vermeye hazırız. Dün benim aile dostlarım, akrabalarım, arkadaşlarım bunların hepsi ile mutluluk yaşarken bugün hepsi bakışlarıyla bana kini, öfkeyi, nefreti simgeliyorlar. Yarın 90 arkadaşım ile birlikte Lüleburgaz şubesi merkez yönetimi uzmanları ile birlikte detaylı tartışarak eğer istifa kolaysa yaparım’

‘İŞTEN ÇIKARMALAR HAKSIZ VE HUKUKSUZDUR’

İşçiler adına konuşan Aydın Şahin, işten çıkarmaların haksız ve hukuksuz olduğunu söyledi.

Bu işten çıkarmalar ile toplu sözleşmenin ve iş yasalarının gerekli maddelerinin çiğnendiğini belirten Şahin, kendilerine belirtilen gerekçeleri kabul etmediklerini ifade etti.

Bu konuda bağlı oldukları sendikanın gerekli çalışmayı yapmasını istediklerini kaydeden Şahin şöyle konuştu; ‘Şişecam yurt içi kapasite hesaplarına yönelik alınması gereken tedbirler gerekçesiyle Paşabahçe Fabrikasında çalışan 91 işçi arkadaşımızın işine son verdi ve vermeye devam ediyor. Maalesef bu daralmaya yönelik işten çıkarmaların engellenmesi için uygulanabilecek olan pek çok çözüm yolundan hiçbiri dikkate alınmadan, birçok kişinin iş akitleri fesih edildi. İşten çıkarmalar haksız ve hukuksuzdur. Toplu sözleşmemizin ve iş yasalarının gerekli maddeleri çiğnenmiştir. Şişecam bünyesinde geçmişte yaşanılan bu tür daralma ve kapatılmalarda uygulanmış olan yatay geçişlerde olduğu gibi bölgemiz fabrikalarına dağılım tartışma konusu edilmemiştir. Kamuoyunda dolaşan, işten çıkarılan arkadaşlarımızın sürekli doktor raporu alarak işe gelmedikleri, her zaman devamsızlık yaparak iş yerini zor durumda bıraktıkları, iş yerlerinde geçimsiz insanlar oldukları söylemleri tamamen asılsızdır. Öyle ki çıkartılanların arasında işverenin çalışma performanslarından dolayı ‘Üstün Başarı Belgesi’  verdiği ve yöneticilik teklif ettiği arkadaşlar bulunmaktadır. Yaşadığımız bu adaletsiz sürecin karşısında haksızlığa uğrayanlar olarak Trakya bölgesinde çalışan diğer cam işçileri arkadaşlarımız ile tamamen kenetlenmiş durumdayız. Şube yönetimimizin de bizlere verdiği destekle birlikte iş yerlerimize geri dönerek evlatlarımıza tekrar ekmek götüreceğimiz konusunda hiçbir kuşkumuz yoktur” şeklinde konuştu.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR!

Cam işçisi olarak isteklerini de dile getiren Şahin, şöyle devam etti; ‘Yasaların ve toplu sözleşmemizin işçileri koruyucu olan tüm maddelerinin yorumlanması için işveren ile sendikamızın masaya oturarak, öncelikle işletme dışına taşınan iş yükünün fabrika içerisinde yaptırılması ve istihdam sağlanmasını istiyoruz. Veya bu sağlanamıyorsa bölgemizdeki diğer iki işyerine de teşvik uygulaması getirilip gönüllü olarak işten ayrılacak personellerin belirlenmesi, belirlenen 91’den az olduğu takdirde geri kalan sayı kadar belirli süreli veya sözleşmeli hizmet akdi ile çalışanların yerine işten çıkartılan kadrolu arkadaşlarımızın işe başlamalarını talep ediyoruz. Trakya bölgesinde gönülsüz olarak hiçbir kadrolu arkadaşımızın işten çıkartılmasını kabul etmiyor ve onaylamıyoruz. Bazı asılsız söylentilerin aksine, toplu sözleşmemizin 53. Maddesinin D bendindeki ‘son giren ilk çıkar’ ibaresini kesinlikle istemiyor ve kabul etmiyoruz. Yenisiyle-eskisiyle, raporlusuyla, ödüllüsüyle tüm kadrolu arkadaşlarımız bir bütündür ve bütün olarak kalacaktır. Kapitalizm matematik hesapları varsa; cam işçisinin de başarılarla dolu şanlı bir geçmişi ve direnişi kültürü vardır. Şişecam’ın planları varsa; Kristal-İş’in Türkiye işçi sınıfı tarihine yön vermiş destansı bir kuruluş öyküsü vardır. Bizler bu yörenin çocuklarıyız Trakya’daki fabrikalara ya döneceğiz ya döneceğiz’ dedi.

Bu haber 1739 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx