24 Eylül 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Buğu
HABER DETAYI
Hacı Bektaş Veli Derneği aşure dağıttı!
Lüleburgaz # 10 Ekim 2017 Salı 07:43

Lüleburgaz’da 8 Ekim Pazar günü saat 14.30’da Hacı Bektaş Veli Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, CHP Kırklareli Milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, MHP Kırklareli Eski İl Başkanı Kürşad Yamaner, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Dernek üyelerinden Bektaş Yavuz aşure etkinliği açılış konuşmasında; “Bizim Alevi Bektaşi geleneğinde ta ezelden, kerbeladan bugüne ve kıyamete kadar devam edecek aşure sohbetimiz vardır. Aşure İslam’ın en değerli canı, Peygamber Efendimizden sonra İslam dininin bayrağını İmam Hüseyin Hazretlerinin şahadet gününü aşure olarak andığımız en önemli günlerden biridir. Bunu yaşatmak demek İslam’ı sahiplenmek, İslam’ı yaşatmak demektir. Öyle bir an geldi ki 72 şuhedayla birlikte ben Haktan vazgeçmem, Peygamber dedemin dinini sahipsizlere bırakmam, bu dinin sahibi var, bu can bu tende oldukça bu sancağı size teslim etmem dedi. Hak için kendini kurban eyledi. Adına dernek kurduğumuz pirimiz hünkârımız Hacı Bektaşı Veli’de yolumuzu yol eyledi, aşımızı bay eyledik sefa geldiniz dostlar’ dedi.
Konukların karıştırdığı aşurelerin vatandaşlara dağıtılmasıyla devam eden etkinlik aşurelerin kısa sürede tüketilmesiyle sona erdi.

Bu haber 853 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx