22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Açık
HABER DETAYI
‘İşçiler diğer fabrikalarda istihdam edilmeli’
Lüleburgaz # 10 Ekim 2017 Salı 07:38

Haber Merkezi

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Lüleburgaz İlçe Örgütü’nden işten atılan cam işçileri ilgili yapılan açıklamada; ‘Topkapı-Paşabahçe ve Mersin fabrikaları kapandığında işçiler nasıl ki, diğer fabrikalara dağıtılarak mağdur edilmemişse, Lüleburgaz’da da aynı uygulama yapılabilir’ ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada; ‘Trakya’daki fabrikalarda disiplinli, sorumlu işçilerin çalışmasıyla Cam Holding dünyada cam iş kolunda 3. büyük şirket oldu. Türkiye topraklarından kazandıklarıyla büyüyen fabrika son yıllarda çeşitli bahanelerle işçilerini işten çıkarmaya başladı. Türkiye’deki işçilerin alın teriyle büyüyen Cam Holding Türkiye topraklarında işçi çalıştırmaktan vazgeçerek, fırın ve fabrika kapatarak işçileri açlığa mahkum ediyor. Bir yandan da içerde ve dışarıda fabrika açma çalışmaları devam ediyor. Lüleburgaz’daki Kırklareli Cam Fabrikasında hiç mazeret göstermeden 93 işçiyi  işten attı. Çalışma yaşamında böyle bir vicdansızlık görülmedi. İş ahlakına da sığmayan bu işten çıkarmalar kabul edilemez boyuttadır. Bu nedenle işçinin ekmeği ile oynanmasını kabul etmiyoruz. Atılan işçilerin her zaman yanındayız. Mücadelelerini sonuna kadar destekleyeceğiz’ denildi.

‘SENDİKA MÜCADELE EDECEĞİNİ GÖSTERMELİDİR’

Açıklamada şöyle denildi; ‘İşten atılan işçi arkadaşlarımızın endişeleri ve kuşkuları Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi’ni yanlarında görememeleridir. Bu da sendika genel merkezi hakkında çeşitli düşüncelerin oluşmasına neden oluyor. Sendikalar işçilerin mücadele etme ve hak arama örgütleridir. Bu nedenle Kristal-İş Genel Merkez Yönetimi de işten çıkarılan işçilerin yanında olduğunu ve onların işlerine geri iadesi için mücadele edeceğini göstermelidir. Hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan arkadaşlarımız Şişe Cam Holdinge bağlı diğer fabrikalarda istihdam edilerek, bu hukuksuz uygulamaya son verilebilir. Bunun için koşullar mevcuttur. Buradan yetkililere sesleniyoruz; Topkapı –Paşabahçe ve Mersin fabrikaları kapandığında işçiler nasıl ki, diğer fabrikalara dağıtılarak mağdur edilmemişse, Lüleburgaz’da da aynı uygulama yapılabilir. İşten atılan cam işçileri geri alınsın’

Bu haber 984 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx