22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Açık
HABER DETAYI
Halebak ‘Bütünşehir’ için konuştu!
‘Kırklareli için çok ciddi çalışmalarım var’
Lüleburgaz # 10 Ekim 2017 Salı 07:35

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Kırklareli Bütünşehir Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili olarak; ‘Çok ciddi araştırma ve çalışmaları hazırladım, koltuğumun altına koydum, zamanını bekliyorum’ dedi.

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.

Dün saat 09:30’daki toplantıya Kırklareli ve Lüleburgaz’da görev yapan basın mensupları, köşe yazarları, belediye başkan yardımcıları ve belediyenin daire müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Halebak, Bütünşehir Belediye Başkan adaylığından, çöp sorununa, çevre yolu sorunundan borçlanmaya kadar pek çok konuya değindi.

Halebak, Bütünşehir olması beklenen Kırklareli için ‘çok ciddi’ çalışmaları olduğunu ve bunun araştırmalarını .koltuk altına koyup zamanını beklediğini söyledi.

Halebak, çevreyolu yapımı konusunda da Karayolları’nı eleştirdi.

‘BU DÜŞÜNCELERİ ‘SONRADAN YERLEŞENLER’ YAYIYOR’

Lüleburgaz’ın çöp sorununa yönelik düşüncelerini aktaran Halebak, Lüleburgaz’a sonradan yerleşenlerin çöp konteynerleri zorla kaldırılmış gibi bir düşünce yaydıklarını söyledi.

Halebak; ‘Çok göç alıyoruz. Ben seçildiğimden beri bu kentin nüfusu yüzde 40 daha fazla oldu. Yeni gelenler bu demokratik ortama henüz alışmamış olabilirler. Halkın iradesiyle, demokratik yönde yapılmış olan bazı uygulamalar, sonradan gelenlerin hikayesini bilmediği sonuçlarda şikayet konusu haline gelebiliyor. Sözgelimi bundan 15 yıl önce Lüleburgaz halkının aldığı ortak bir kararla kent içerisindeki pislik unsuru olan konteynerlerin kaldırılmasına hep birlikte karar verdik. Bir türlü çözüm bulunamayan bir şeyi Batı’nın gelişmiş toplumlarında olduğu gibi evlerin önünden 48 saatte bir alınmasını sağlayacak bir tedbiri aldık. Lüleburgaz halkının aldığı karar ve dilekçeleri ile sokak sokak 3-4 yılda yapabileceğimizi düşündüğümüz bir işlemi 1 yıldan daha kısa bir sürede tüm Lüleburgaz halkının desteğiyle hayata geçirdik. Daha sonra başka belediyeler de bunu denemek istedi ama halkın katılımını sağlayamadıkları için başaramadılar. Aradan geçen 15 yıl sonra hiç böyle bir şey görmemiş, bu mücadeleyi vermemiş, kentimize daha sonradan katılan yurttaşlarımızın geldikleri yerlerdeki kötü alışkanlıklarını burada da talep etmeleri, sanki çöp konteynerleri zorlamayla kaldırılmış gibi bir takım düşüncelerini yaymaları, hatta basında da eskiyi çok çabuk unutup buna destek olacak söylemlerin, yazıların varlığını görüyorum. Biz eğer bir demokrasiden bahsediyorsak demokrasinin bizi daha üst standartlarda yaşayacak bir ortama getirmesini bekleriz, daha kötü şartlarda değil. Kent çekirdeğini yayalaştırdığımızda pek çok kişi imza topladı bundan vazgeçin diye. Şimdi birçok kişi imza toplayıp bizim olduğuz sokakları da yayalaştırın diyor ve uygulamaya genişleterek devam ediyoruz’ dedi.

‘TAVUK YUMURTLADIĞINDA ÇOK FAZLA GIDAKLAR’

Halebak, belediyenin yaptığı her çalışmanın basınla paylaşılmadığı yönündeki eleştiriye şöyle cevap verdi; ‘Ben bütün yaptıklarımı bir görevle olduğunu, bu görevi yaptıktan sonra da bunu çok fazla duyurmanın gerekli olmadığını düşünmek gibi çağımıza uymayan bir davranış içerisindeyim. Ördek yumurtası ile tavuk yumurtası arasında protein değerleri olarak ve besleyicilik olarak hiçbir fark olmamasına rağmen herkes pazarda tavuk yumurtası alıyor. Çünkü tavuk yumurtladığında çok fazla gıdaklıyor, ördek sesini çıkartmıyor’

‘FIRSAT BULURSAM BORÇLANMAYI DÜŞÜNÜRÜM’

Halebak; ‘Lüleburgaz Belediyesi bütün iş ve işlemleri kendi öz kaynaklarıyla yapıyor, borcu yok şu anda. Bundan sonra ben de borç bırakmak istiyorum. Köşe yazarları beni gazetelerinde şöyle eleştirmişti ‘Borçsuz belediye mi olur?’. Borçsuzluk iş yapmamak anlamına gelir gibi bir çok noktada eleştirmişlerdi. Şimdi borçlanayım dediğimde borç bırakacağım diye eleştirmeye başlıyorlar. Bunu da çok anlayamıyorum. Fırsat bulursam borçlanmayı düşünürüm. Tabi ki Lüleburgaz için olacaksa bu iş’ dedi.

‘KIRKLARELİ İÇİN ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALARIM VAR’

2019’da Kırklareli’nin ‘Bütünşehir’ olması ile ilgili iddialara değinen Halebak; ‘Çok ciddi araştırma ve çalışmaları hazırladım, koltuğumun altına koydum, zamanını bekliyorum’ dedi.

Halebak şöyle konuştu; ‘3 sene önce Kırklareli Bütünşehir Belediyesi adayıyım dediğimde herkes bana dedi ki ‘Nereden çıktı?’ Önümüzdeki günlerde zannediyorum ki bununla ilgili yasal süreç tamamlanır. Tamamlanmasında bir problem yok ama bu süreç içerisinde bilebildiğim tek şey var, bütün bu yaptıklarımızın arkasında ciddi planlamalar var. 2022 yılına kadar Lüleburgaz Belediyesi’nin yapacağı işler ve bütçe karşılıkları hazır vaziyettedir. Aynı şekilde Kırklareli için de çok ciddi çalışmalarım var. Kırklareli’yi şöyle tanımlıyorum; ‘Bir hazine sandığının üzerinde oturan birinin etrafındakilere bakıp biri bana bir lokma ekmek versin’ düşüncesi gibi. Kırklareli öyle fırsatları taşıyor ki bütün mesele bunun gün yüzüne çıkarılması. Kırklareli Bütünşehir olursa ben de Kırklareli Bütünşehir Belediye Başkanı olma fırsatına ulaşırsam o zaman yine bir toplantıda her birinize Kırklareli’nin içinde sakladığı fırsatların ne olduğunu, Kırklareli halkının yaşamını nasıl etkileyeceğimi, ne kadar önemli bir fırsatın köylerimiz için var olduğunu, bütün bu tarım topraklarında nasıl çok daha fazla tarımsal kalkınmanın, hayvancılığın gerçekleşebileceğini, turizm potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu ve halkın yetişmiş insan gücüyle geleceğin kentine ne kadar hazır olduğunu anlatma fırsatım olur diye düşünüyorum. Bütün bunların her biri için çok ciddi araştırma ve çalışmaları hazırladım, koltuğumun altına koydum, zamanını bekliyorum’

‘MAHKEMEYE VERİN KENDİMİZİ KURTARALIM DEDİLER’

Belediye Başkanı Halebak, çevre yolu konusunda Karayolları’nın yaptığı planı eleştirerek; ‘O yolları kim yaptıysa bu yolları da o yapmak zorunda’ dedi.

Halebak; ‘Çevre yolu sorunu 1999’dan beri verdiğim bir mücadele. Burgaz’ın içinden geçen tellerle kapatılmış bir yol vardı, o telleri açmak için ciddi bir miktarda parayı bana harcattılar, devletin yapması gereken bir iş olmasına rağmen. Türkiye’de 20 bin kilometre yol yaptıklarını söylüyorlar. Bu yollar şehirlerden geçti. Bütün bu şehirlerin çevre yolları da aynı şekilde yapıldı. Lüleburgaz için de aynı şekilde yapılması lazım. Uzunköprü’nün çevresinden geçen yolu belediye mi yaptı? Necatiye’den geçen yolu muhtarlık mı yaptı? Lüleburgaz’a gelince ben bana karşı olan saldırıların hiç birine devlet terbiyesi içinde cevap vermediğim için siyasi başka bir ortam mı yaratılmak isteniyor? Bir tek şey söylüyorum; o yolları kim yaptıysa bu yolları o yapmak zorunda. Diyorlar ki Lüleburgaz Belediyesi terk etsin. Lüleburgaz’da yaşadığınız ve gayrimenkul ve mülklerinizin olduğunu düşünelim. Öyle bir yolun yapılması için Lüleburgaz Belediyesi’nin her birinizin arazisinin yüzde 5’ini alması lazım müsaade ediyor musunuz? Belediye sınırları içinde olan kısım için bu. Plan, Karayollarının Lüleburgaz Belediyesi’nden istediği hale getirildi. Yani çevre yolunun şehrin dışından geçmesi gerektiği, eğer her iki tarafta birden şehir planlanmışsa bunun bir çevre yolu olmadığını söylediler, ben bunu değiştiririm dediğim zaman o zamanki bölge müdürü ‘Seni topa tutarlar’ dedi. Lüleburgaz Belediyesi daha o tarihte bunu değiştirdi, kararını aldı. Sonra Karayolları’nda sık sık bölge müdürlükleri değiştirildiği için devlet ne yaptığını unuttu. İhale yapmışlar, Burgaz’ın ortasından geçen bir çevre yolu. Bize gönderdiler, biz de ‘Nasıl böyle bir şey olur?’ dedik. Sizinle yazışmalarımız, sizin talepleriniz ve meclis kararlarımız var. Bölge müdürü dosyayı istedi, dosyayı gördüğünde kireç gibi oldu. Çünkü onlar kendi söylediklerini kendileri yapmıyorlardı. ‘Biz bunun ihalesini yapıp parasını harcadık, bunu iptal edersek devlet bunun hesabını bizden sorar ve bu parayı bizden alır’ dedi. Ne olacak?. ‘Siz bizi mahkemeye verin mahkeme kararı olunca biz kendimizi kurtaralım’. Hikaye bundan ibarettir. Devlet kendi görevini yerine getirmelidir. Bana düşen bir görev varsa zaten yapmıyorsam İçişleri Bakanı orada duruyor yerime kayyum atamak için’

 

Bu haber 4342 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx