22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Açık
HABER DETAYI
Best Buddies’te kapanış töreni!
Lüleburgaz # 09 Ekim 2017 Pazartesi 07:33

Tevfik İŞÇİ

Zihinsel ve gelişim engelli bireyler ile gönüllüleri arkadaş yapan Best Buddies Projesi 2016-2017 yılı kapanış ve sertifika töreni düzenlendi.

Zeliha Özbek Kaynaştırma Parkı’nda düzenlenen kapanış ve sertifika törenine Belediye Başkanı Emin Halebak, Şehit Rüstem Resul Perçin Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Barbaros Şinikoğlu, Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sibel Uzunlar, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende ilk olarak Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sibel Uzunlar bir konuşma gerçekleştirdi.

Uzunlar, gönüllülük esası içeren görevlerinde, toplum dayanışması örneği olmaya çalıştıklarını söyledi.

Her sunumlarında her konuşmalarında ‘Biz de varız’ sloganıyla var olma savaşı verdiklerini belirten Uzunlar, farkındalık etkinlikleri ile yer edinmeye çalıştıklarını aktardı.

Engellilerin kendi dünyasına hapsedilmiş duygularla yaşadığını vurgulayan Uzunlar, tek amaçlarının bu tutsaklıktan kurtulmak olduğunu ifade ederek; ‘Dünyanın geldiği şu noktada ne acıdır ki hala kendimizi anlatıyor olmak acı verse de bize sağlanan imkanlar dahilinde yolumuza devam edeceğiz. Şimdi de olduğu gibi gençlikle el ele verdiğimiz bu projede “En iyi arkadaşım” demenin mutluluğuyla tek yürek olacağız. Ağladıkça fark edilmek değil de bir gün edindiğimiz bu güzel arkadaşlar sayesinde de birlikte yürümenin hazzını yaşayacağız. Sizi diğer arkadaşlarınızdan farklı kılan bu duygusal bağda bizim yanımızda yer alan Milli Eğitim Müdürlüğü ve Lüleburgaz Belediyemize teşekkür ediyorum. Ayrıca proje kapsamında gönüllü arkadaşlık kuran tüm öğrencilere de şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

Şehit Rüstem Resul Perçin Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü ve projenin mimarlarından Barbaros Şinikoğlu ise geçen yıl 10 öğrenci ile başladıkları projeyi bu yıl 25 öğrenci ile sürdürdüklerini belirtip, büyük mutluluk yaşadıklarını kaydetti.

Projeye olan desteğin kendilerini sevindirdiğini aktaran Şinikoğlu; ‘Projemizin asıl amacı olan sosyal yeterlilik ve akran kabulü, hem sosyal yeterliliğin bir parçası hem de sosyal davranışların bir sonucudur. Yani akran kabulü sosyal yeterlilik altında uyumsal davranış ve sosyal becerilerden ayrı bir boyut ve aynı zamanda bu iki parçanın yeterli düzeyde olmasının bir sonucu olarak görülmektedir. Sosyal yeterlilik, jestler, mimikler ve vücut dilini yorumlama, konuşma ve tartışmaya katılmak gibi hem sözel hem de sözel olmayan bir takım davranışlar içerir. Sosyal yeterlilik, sosyal beceriler kavramında çok daha geniş ve kapsamlı bir terimdir, birey tarafından bilinmesine rağmen beceriyi oluşturan alt basamakların sergilenmesi durumudur. Hem okul ortamında hem de sosyal ortam da içgörü ve farkındalık kazanan ergenlik döneminde ki bireylerin bu proje ile akran zorbalığı ve sosyal kabulün farkındalığını okul ortamına ve kişisel yaşantısına taşıması amaçlanmıştır. Geçen yıl 10 öğrenci ile başladığımız proje bu yıl 25 öğrencinin eşleşmesi ile sürmüştür. Bu yıl ise Genel Merkez ve Türkiye koordinatörlerinin projeyi Lüleburgaz’a taşıma adına niyet mektubu göndermesi ile projenin hem uygulama hem genel merkez ayağında başarılı ve akredite bir şekilde gelişerek gittiğini de göstermektedir. Ben bu projeye ilk günden beri sahip çıkan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze herkesin nezdinde teşekkür ederim’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından projede kapsamında gönüllü olan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

Daha sonra ise projenin kapanışı için hazırlanan pasta hep birlikte kesildi.

 

Bu haber 555 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx