24 Eylül 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Buğu
HABER DETAYI
Kıyma 42 kuşbaşı 45 lira!
Kurban Bayramı’nın ardından düştü düşecek denilen et fiyatları Lüleburgaz’da bayram öncesindeki seviyede devam ediyor. Lüleburgaz’da kıymanın kilosu 42 liradan, kuşbaşı ise 45 liradan satılıyor.
Lüleburgaz # 20 Eylül 2017 Çarşamba 07:43

Orhan KONYALI

Kurban bayramının geçmesiyle et fiyatlarında dalgalanma beklentisi karşılık bulmazken fiyatlar aynı seyirde devam ediyor. 

Lüleburgaz Özerler Mahallesi Emrullah Efendi Caddesi üzerinde hizmet veren Keskinkaya Kasap’ın sahibi Halit Keskinkaya, et fiyatlarının bu denli yüksek olmasını hayvan üreticilerinin azalmasına, talebin ise devam etmesine bağladı.

Kasap dükkanı sahibi Halit Keskinkaya; ‘30 yıldır aynı yerde kasaplık yapıyorum. Et fiyatlarının günden güne ne gibi değişiklikler gösterdiğini bu süreçte daha iyi anlıyorsunuz. ‘Kuyumcu dükkanını geçti’ sözü her ne kadar doğru gibi görünse de fiyatların şu an bu seviyeden aşağıya düşmesini beklemiyoruz, düşmesi için yeni çözümlere ihtiyaç var, mevcut durum sadece bu şeklin korunmasını sağlar. Duyumlarımıza göre KDV konusunda adımlar atılmak isteniyormuş belki de bu yolla fiyatlar aşağı yönlü bir eğime geçer diye düşünüyoruz ama asıl çare köydeki üreticinin yeniden hareketlenebilmesinde yatıyor. Çünkü arz talebi karşılayamıyor, bu da fiyatın artmasını sağlıyor. Maliyetin fazla olması da küçük çapta olan hayvancılığın bitmesine neden oluştururken köydeki nüfusun yaşlanmasıyla birlikte, hayvancılıkla uğraşan eskisi kadar kalmadı, bu da arzın azalmasında ve fiyatların yükselmesinde rol oynar hale geldi’ dedi.

‘ÜRETİM ARTMADIKÇA FİYAT NE DÜŞER NE DE SABİTLENİR’

Karkas fiyatının, kesim ücretinin, nakliyenin, işletme giderlerinin ve KDV’nin de eklenmesiyle, kıymanın kilosu 42 liradan, kuşbaşı ise 45 liradan satışa sunuluyor.

Keskinkaya; ‘Bu yılki Kurban bayramının eskiye göre düşük olmasından kaynaklı elde kalan hayvanlar söz konusuydu. Bunların kasaplara satılması et fiyatlarına geçici küçük bir düşüş havası yaşattı ama önemli bir oran söz konusu değil. Günümüzde, köylerdeki anaç sayısının azalmasıyla, köylüler çiftliklerdeki buzağıları tercih etmeye başladı, böylelikle 2500 lira civarında aldığı buzağının satılabilmesi için 14 ay civarında bir bakım zamanı ve buna diğer yetiştirme etkenleri de eklenince dananın fiyatında artışlar görülüyor. Bu da kasaplardaki fiyatları etkiliyor. Oysa çiftçi kendisi üretebilse, belli imkanlarla bu üretim arttırılabilse o zaman talepler karşılanabilir ve fiyatlar rahatlıkla düşüş gösterir. Fakat şu döneme bakacak olursak artmaz diye düşündüğümüz et fiyatları herhangi bir dışarıdan müdahale gelmezse de düşmeyerek aynı oranlarda kalmaya devam eder. Hatta üretimin azalması o kadar önemli hale geldi ki, son bir yıl içerisinde kuzu etinde çok büyük bir artış söz konusu oldu, çünkü bir dönem kuzu etine azalan taleple üretici kuzudan uzaklaşmıştı, arkasından üretim azalınca talep fazlalaştı ve bu fiyat artışı ortaya çıktı. Kuzunun kuyruk yağı dahi 6 ay içerisinde 18 liradan 40 liraya çıkmış durumda’ dedi.

Bu haber 1703 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx