18 Ekim 2017 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Açık
HABER DETAYI
Kıyma 42 kuşbaşı 45 lira!
Kurban Bayramı’nın ardından düştü düşecek denilen et fiyatları Lüleburgaz’da bayram öncesindeki seviyede devam ediyor. Lüleburgaz’da kıymanın kilosu 42 liradan, kuşbaşı ise 45 liradan satılıyor.
Lüleburgaz # 20 Eylül 2017 Çarşamba 07:43

Orhan KONYALI

Kurban bayramının geçmesiyle et fiyatlarında dalgalanma beklentisi karşılık bulmazken fiyatlar aynı seyirde devam ediyor. 

Lüleburgaz Özerler Mahallesi Emrullah Efendi Caddesi üzerinde hizmet veren Keskinkaya Kasap’ın sahibi Halit Keskinkaya, et fiyatlarının bu denli yüksek olmasını hayvan üreticilerinin azalmasına, talebin ise devam etmesine bağladı.

Kasap dükkanı sahibi Halit Keskinkaya; ‘30 yıldır aynı yerde kasaplık yapıyorum. Et fiyatlarının günden güne ne gibi değişiklikler gösterdiğini bu süreçte daha iyi anlıyorsunuz. ‘Kuyumcu dükkanını geçti’ sözü her ne kadar doğru gibi görünse de fiyatların şu an bu seviyeden aşağıya düşmesini beklemiyoruz, düşmesi için yeni çözümlere ihtiyaç var, mevcut durum sadece bu şeklin korunmasını sağlar. Duyumlarımıza göre KDV konusunda adımlar atılmak isteniyormuş belki de bu yolla fiyatlar aşağı yönlü bir eğime geçer diye düşünüyoruz ama asıl çare köydeki üreticinin yeniden hareketlenebilmesinde yatıyor. Çünkü arz talebi karşılayamıyor, bu da fiyatın artmasını sağlıyor. Maliyetin fazla olması da küçük çapta olan hayvancılığın bitmesine neden oluştururken köydeki nüfusun yaşlanmasıyla birlikte, hayvancılıkla uğraşan eskisi kadar kalmadı, bu da arzın azalmasında ve fiyatların yükselmesinde rol oynar hale geldi’ dedi.

‘ÜRETİM ARTMADIKÇA FİYAT NE DÜŞER NE DE SABİTLENİR’

Karkas fiyatının, kesim ücretinin, nakliyenin, işletme giderlerinin ve KDV’nin de eklenmesiyle, kıymanın kilosu 42 liradan, kuşbaşı ise 45 liradan satışa sunuluyor.

Keskinkaya; ‘Bu yılki Kurban bayramının eskiye göre düşük olmasından kaynaklı elde kalan hayvanlar söz konusuydu. Bunların kasaplara satılması et fiyatlarına geçici küçük bir düşüş havası yaşattı ama önemli bir oran söz konusu değil. Günümüzde, köylerdeki anaç sayısının azalmasıyla, köylüler çiftliklerdeki buzağıları tercih etmeye başladı, böylelikle 2500 lira civarında aldığı buzağının satılabilmesi için 14 ay civarında bir bakım zamanı ve buna diğer yetiştirme etkenleri de eklenince dananın fiyatında artışlar görülüyor. Bu da kasaplardaki fiyatları etkiliyor. Oysa çiftçi kendisi üretebilse, belli imkanlarla bu üretim arttırılabilse o zaman talepler karşılanabilir ve fiyatlar rahatlıkla düşüş gösterir. Fakat şu döneme bakacak olursak artmaz diye düşündüğümüz et fiyatları herhangi bir dışarıdan müdahale gelmezse de düşmeyerek aynı oranlarda kalmaya devam eder. Hatta üretimin azalması o kadar önemli hale geldi ki, son bir yıl içerisinde kuzu etinde çok büyük bir artış söz konusu oldu, çünkü bir dönem kuzu etine azalan taleple üretici kuzudan uzaklaşmıştı, arkasından üretim azalınca talep fazlalaştı ve bu fiyat artışı ortaya çıktı. Kuzunun kuyruk yağı dahi 6 ay içerisinde 18 liradan 40 liraya çıkmış durumda’ dedi.

Bu haber 1296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Kime niyet kime kısmet!
Lüleburgaz’da su sayacı okuma görevlisi olarak çalışan 25 yaşındaki Rıdvan Atlılar’ın yaklaşık 2 sene önce çocukluk arkadaşı Aykut Efe için verdiği kan, kök hücre nakli bekleyen başka bir hastaya uydu.
18.10.2017 07:47
2 ayda temiz!
Lüleburgaz Kurtuluş Parkı, 2 ay önce tamamlanan yenileme çalışmalarının ardından kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.
18.10.2017 07:51
Mahallelinin ihbarı yakalattı!
Lüleburgaz’da boş bir eve girerek kablo çalmaya çalışan 2 şüpheli mahalle sakinlerinin ihbarıyla yakalandı.
18.10.2017 07:46
Hangi şehirde kaç Lüleburgazlı yaşıyor?
TÜİK verilerine göre, Lüleburgaz nüfusuna kayıtlı olan 23 bin 39 kişi İstanbul’da yaşıyor. Bayburt ve Bitlis’te ise Lüleburgaz nüfusuna kayıtlı 1’er kişi yaşıyor.
18.10.2017 07:45
Zekiye Özcan vefat etti!
18.10.2017 07:48
Cam işçilerine DİSK ziyareti!
18.10.2017 07:48
Pet Akademi veteriner kliniği açıldı!
18.10.2017 07:49
Siteler’de tavla şöleni başladı!
18.10.2017 07:47
Emek Partisi Genel Başkanı Gürkan’dan işçilere destek!
18.10.2017 07:43
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter