23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Açık
HABER DETAYI
‘FABRİKAMIZ HAYATA DÖNDÜ’
Kırklareli # 11 Eylül 2017 Pazartesi 10:31

Özgen; ‘Cumhuriyetimizle yaşıt olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın tekrar faaliyete geçirilmesi en önemli meselemizdir. Bizlerde bu mücadelede ülkemize çok önemli katma değer ve istihdam yaratan bu ürünün sürekliliğinin sağlanması için çalışmalarımızı büyük bir özveri ile sürdürmeye devam edeceğiz.’

Metin KARAKUŞ/Alpullu

Yaklaşık 90 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük kooperatiflerinin başında gelen S.S. Alpulu Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanvekili Ramis Özgen,  Alpullu Şeker Fabrikası’nın 15 Eylül 2017 Cuma günü 2017-2018 kampanya dönemi açılışıyla çalışmaya başlayacağını belirtti.

Bölge çiftçisinin Trakya da en büyük destekçilerinden birisi konumunda olan Ramis Özgen Başkanlığındaki S.S. Alpulu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu, 4 yıldır atıl durumda olan Şeker Fabrikası’nın açılması için gecesini gündüzüne katarak büyük bir çalışma örneği sergilediler.

Başlatmış oldukları seferberlik kısa sürede meyvesini verdi ve Atatürk'ün talimatıyla 25 Aralık 1925 tarihinde temeli atılan, 26 Kasım 1926 tarihinde işletmeye açılan Türkiye'nin ikinci şeker fabrikası olmasına rağmen ilk şeker üreten fabrikası unvanına sahip, kurulduğu yıldan beri bölge halkına büyük ekonomik katkı sağlamış, ciddi şeker üretimiyle de ülkemize şeker üretimi anlamında büyük katma değer kazandırmış olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın tekrar açılmasına can suyu oldu.

Özgen, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada daha sonra şunları söyledi; ‘’Geçmiş yıllarda yaptığımız Pancar ekim alanlarının artırılması çalışmalarına Yönetim Kurulumuzun gösterdiği ilgiyi ve hassasiyeti ortaklarımız ve kamuoyu bilmektedir. Pancar ekicisi ortaklarımızın girdi maliyetlerini azaltmak için aldığımız 5 adet pancar söküm makinasını hiçbir karşılık beklemeden ortaklarımızın hizmetine sunmak bir başlangıçtı. Bu sürede çalışmalarımız hız kesmeden devam etti. Pankobirlik Genel Müdürümüz ile beraber 12 Ocak 2017 Perşembe günü Ankara’da Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü yetkileri ile yapmış olduğumuz görüşmeler olumlu sonuçlanmış ve Alpullu şeker fabrikasının tekrar faaliyete geçirilmesi yönünde çok önemli kararlar alınmıştır. Konu ile ilgili olarak gerek üreticilerimizden gelen taleplerin değerlendirilmesi gerekse bölgemizde yapılan çalışmalar neticesinde kota sınırlandırılmasının giderek esnetilmesi ile daha önce 35 bin ton pancar kotasının gerekli taahhütlerin alınması durumunda çok daha yukarılara çekilerek tüm taahhütlerin fabrika tarafından alınacağı belirtilerek, 23 Ocak 2017 tarihine kadar 150 bin tonluk ön pancar taahhütlerinin alınması gerekliği bildirilmiştir. Bu kısa süre içerisinde Kooperatifimiz Yönetim Kurulu arkadaşlarım ile beraber seferberlik ilan ederek, bilgilendirme SMS’leri ile başlayan çalışmalarımız tüm personelimizi sahaya göndermemizle devam etti. Ve bunun sonucunda ekim alanları arttırılarak fiili olarak ekimi yapılan 18.286 dekar alan ve 170 bin ton kota rakamlarına ulaşılmıştır. Alpullu Şeker Fabrikası’nın çalışır duruma geçebilmesi ihtiyaç olan bakım faaliyetleri de tarafımızca izlenmiştir. 15 Eylül 2017 Cuma günü Fabrikanın açılarak tekrar faaliyete geçecek olması bizleri umutlandırmış ve gururumuzu taçlandırmıştır. Zira Neredeyse Cumhuriyetimizle yaşıt olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın tekrar faaliyete geçirilmesi en önemli meselemizdir. Bizlerde bu mücadelede ülkemize çok önemli katma değer ve istihdam yaratan bu ürünün sürekliliğinin sağlanması için çalışmalarımızı büyük bir özveri ile sürdürmeye devam edeceğiz. Fabrikanın tekrar açılmasında bizlere en büyük desteği veren, seferberliğimizde bizleri yalnız bırakmayan başta eli nasırlı çiftçilerimize, Sayın Kırklareli Valimize, Ak Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köy işleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’a,   Milletvekillerimize, Pankobirlik Genel Müdürü Sayın Taner Taşpınar’a, Türk Şeker Genel Müdürlüğü ve Alpullu Şeker Fabrikası yetkililerine, Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine, , Kooperatifimiz personeline ve emeği geçen herkese teşekkür eder, kampanya döneminin hayırlı olmasını dilerim.’’

 

Bu haber 659 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx