24 Haziran 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 17°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Cemevi Kültür Merkezi için yer bakılıyor!
Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Serbülent Avcı, Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi hakkındaki önergenin Belediye Meclisi’nce kabul edilmesinin ardından açıklama yaptı. Avcı, Lüleburgaz’da yapılması planlanan Cemevi Kültür Merkezi’nin yeni Hükümet Konağı yakınlarında olmasını düşündüklerini söyledi.
Lüleburgaz # 11 Eylül 2017 Pazartesi 07:35

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Serbülent Avcı, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi konusundaki önergenin Belediye Meclisi’nce kabul edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Belediye Meclisinin aldığı karara ilişkin açıklamalarda bulunan, Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Serbülent Avcı; ‘2015 yılında göreve talip olduğumuzda yaptığımız toplantılarda ilk tespitimiz, Lüleburgaz’daki Alevi Bektaşi toplumunun ihtiyacı olan ve özgürce ibadetlerini yapabilecekleri bir yer eksiliği olduğu konusuydu. Dolayısıyla insan hakları beyannamesinde ve uluslararası insan hakları evrensel beyannamelerince de güvence altına alınan, insanların özgürce ibadet yapabilecekleri yerler, devletler tarafından yaptırılması ve tanınması zorunluluğu, ilk isteğimiz olan Cemevi Kültür Merkezi projesinin önünü açıyordu. 45 bin Hacı Bektaşi’nin yaşadığı Lüleburgaz’da Cemevi ve Kültür Merkezi’nin eksik olması bizce doğru değildi, dolayısıyla yasalarla da koruma altında olan ibadethane isteğimiz karşılık buldu. Tespitlerimize göre daha önce 150 civarında belediye Cemevlerini ibadethane olarak imar planlarına işlemiş ve tanımış olması örnek teşkil ediyordu. Bizim daha önceleri dernek olarak, 2005-2006 yılında bu konuyla ilgili Lüleburgaz Belediyesi’ne müracaatımız söz konusu fakat o dönem belli anlaşmazlıklardan ve projelendirilme eksikliğinden dolayı ilerleme kaydedilememişti’ diye konuştu.

‘TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIĞI GÖRDÜK’

Avcı; ‘Şuan projelendirilmiş halde olan Cemevi Kültür Merkezi sadece ibadethane olarak değil, içersinde 24 saat yaşamın olacağı bir kültür merkezi olacak. Muhtemelen 4 veya 5 katlı olmasını istediğimiz binanın içerisinde okuma salonları, kesimhane, yemekhane, morg, ibadet salonu, konferans ve toplantı salonları ayrıca misafirhaneler bulunması öngörülüyor. Matematik, yabancı dil, bağlama dersleri ve kurslarının olacağı, laik eğitim kapsamında dersler verilecek.  Belediye meclisi toplantısında oybirliğiyle kabul edilip, imar planına dahil edilen Cemevi Kültür Merkezi’nde, yer tespiti aşamasına geçtik. Tahminimiz Milli Emlak’tan ya da Belediyelerin ibadethaneler için ayırmış olduğu yerlerden yer talebimiz olacak. Bu yerin yeni Hükümet Konağı binası tarafında olması daha doğru olur diye düşünüyoruz, fakat süreç içersinde, bu tespitleri kendi derneğimiz içindeki toplantılarda da dahil olmak üzere, aldığımız kararlar doğrultusunda hareket edip, bir an önce temel atma işlemlerine geçmek istiyoruz. Artık tünelin sonundaki ışığı gördük, bundan dolayı öncelikle Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak olmak üzere, Belediye Meclisi komisyon başkanlarına ve üyelerine özellikle Şeref Dinçer ve Kemal Pektaş’a, Lüleburgaz CHP İlçe Başkanı Özgür Kaya’ya ve tüm desteği ve yardımı bulunanlara teşekkür ederim’ dedi.

‘LAİK BİR EĞİTİM MİTİNGİNE HERKES DAVETLİ’

Avcı; ‘Dernekten bir üst aşama olan Vakıf olma aşamasına geçmek istiyoruz, çünkü vakıflar daha ciddi kurumlar. Zaman içersinde bu konuyla ilgili de çalışmalarımız olacak. Ayrıca 12 Eylül Salı günü saat 17:00 da Kristal-İş Sendikası binasında, Emek ve Demokrasi Platformu toplanacak burada Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı ve Genel Merkezi Yöneticileri de bulunacak. Bu toplantıda 17 Eylül’de Maltepe’de yapılması düşünülen ‘Laik Bir Eğitim’ için düzenlenecek miting hakkında detaylar konuşulacak, herkes bu mitinge laik bir eğitimi korumak için katılmalı” dedi.

Bu haber 849 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx