24 Eylül 2017 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 11°C
Açık
HABER DETAYI
Safra Kesesi ameliyatı olmasam ne olur?
OP. DR. OKAY PIRTI GENEL CERRAHİ UZMANI
Lüleburgaz # 11 Eylül 2017 Pazartesi 07:47

1. Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi; karın sağ üst kısmında bulunan karaciğerin ön ve alt yüzüne yapışık, 7-10 cm uzunluğunda armut biçimli bir organdır. Küçük bir kanalla ana safra kanalına bağlantılıdır. Safra kesesi 30-50 ml. kapasitelidir.

2. Safra Kesesinin Görevi Nedir?

Açlık döneminde karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını ana safra kanalından alarak depolar yoğunlaştırır ve sindirim sırasında ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa salgılar. Safra kesesi safra üretmez!

3. Safra kesesinde taş nasıl oluşur?

Safra taşları genel olarak safrayı oluşturan kimyasal maddeler arasındaki dengenin bozulması sonucu oluşur. Sıvı içerik aşırı derecede yoğunlaşır. Atılması gereken bazı maddeler çöker ve tortu oluşturur. Çöken kolesterol kristalleri veya kalsiyumlu tanecikler safra kesesi duvarından salgılanan jelatin öz madde ile birleşerek safra çamurunu meydana getirir. Safra kesesinin kasılıp gevşeme fonksiyonunun ve duvar iç yüzünden salgı fonksiyonunun bozulması taşa zemin hazırlar. Zamanla daha sert bir çekirdek oluşur ve safra taşı haline gelir.
Taşların çoğu sarı -kahverengi renkte, kolaylıkla ezilebilen kolesterol taşları iken, az bir kısmı siyah veya kahverengi renkte katı, sert taş yapısında kalsiyum ve bilirubin içeren pigment taşlarıdır.

4. Safra kesesi taşının belirtileri nelerdir?

Safra kesesi taşlarının %70-80 kısmı belirti vermez, başka sebeplerle yapılan incelemeler sonucu tesadüfen bulunur. En tipik bulgusu ani başlayan karnın sağ üst kısmında yerleşen karın ağrısıdır. Karnın üst orta kısmında da yerleşebilir, sırta ve sağ omuza doğru yayılabilir. Daha sıklıkla yemeklerden sonradır, bulantı eşlik edebilir. Bazı hastalarda ise ağrı olmaksızın, sadece hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi yakınmalar görülür.

 

5. Ameliyat olmasam ne olur?

Taşlar safra kesesinin çıkışını tıkayarak safra kesesi iltihabına sebep olabilir. Yine tıkanmaya bağlı olarak hayati risk oluşturabilen safra kesesinin delinmesi ve safra kesesi çevresinde apselere yol açabilir. Safra kesesinden bağırsağa düşen taşlar bağırsak tıkanıklığı neden olabilir. Bunların yanı sıra safra kesesindeki küçük taşların safra kanalına düşmesi ya da safra kanalında gelişen taşların kanalı tıkaması sonucu tıkanma sarılığı, pankreas bezinin iltihabı ya da safra kanallarının enfeksiyonu gibi ölümcül tablolar oluşturabilir. Safra taşı ile safra kesesi kanseri de kısmen ilişkilidir. Safra taşı olan hastaların ortalama %5'inde safra kesesi kanseri görülebilmektedir.

Bu haber 370 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Sular durulmuyor!
‘CHP’nin nasıl yöneticilere ihtiyacı olduğunu tüm halkımıza anlatacağız’!
23.09.2017 07:50
‘Kalender Usta’ hayatını kaybetti!
Lüleburgazlıların ‘Kalender Usta’ olarak bildiği, eski motor ustalarından Mehmet Yavaş hayatını kaybetti.
23.09.2017 07:49
Leman Sam ve Nebil Özgentürk geliyor!
23.09.2017 07:46
Adalet söylemine darbe yapılmıştır!
Seyran Yılmazoğlu CHP önceki dönem Gençlik Kolu Başkanı
23.09.2017 07:44
Vatan Partisi; ‘Seferberlik başlattık’!
23.09.2017 07:48
ÖDP; ‘Referandum iç savaşın tetikleyicisi olur’
23.09.2017 07:41
AK Parti’de kongre zamanı!
AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanlığı’nın kongresi 24 Eylül Pazar günü yapılacak. Kongreye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katılacak.
23.09.2017 07:43
Taraftardan moral tatlısı!
23.09.2017 07:47
Lüleburgaz ve Odienne belediyeleri ‘dayanışma’ anlaşması imzaladı!
23.09.2017 07:46
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter