22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Açık
HABER DETAYI
'Atatürk'e hakaret' davası görüldü!
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Lüleburgaz Şubesi’nin 2014-2015 yılındaki yönetim kurulunun Akit TV hakkında açtığı ‘Atatürk’e Hakaret’ davasının duruşması Lüleburgaz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Lüleburgaz # 11 Eylül 2017 Pazartesi 07:08

Orhan KONYALI

Atatürkçü Düşünce Derneği Lüleburgaz Şubesi’nin 2014-2015 yılı yönetim kurulunun, Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde ‘Zulüm 1938'de son buldu’ başlığıyla Akit TV'de yayınlanan haberle ilgili açılan davanın duruşması Cuma günü Lüleburgaz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada ADD eski Şube Başkanı Ülkü Güvenç ve yönetim kurulu üyeleri Serkan Ilgın, Özkan Canbulan, Yasemin Yılmaz, İlkay Demirel, Turgut Öz ve Ceyhun Özturgut’un ifadeleri alındı.

Eski Yönetim Kurulu üyeleri duruşmada daha önce verdikleri ifadeleri tekrarlayarak Akit TV’den şikayetçi oldular.

Davaya ADD Lüleburgaz Şubesi’ni temsilen katılan Kemal Pektaş da; ‘Akit adı verilen yayın organı tarafından büyük önderimiz Atatürk’ün manevi şahsına kasıtlı olarak hakaret ve saldırıda bulunulmuştur. Bu fiil aynı zamanda toplumda bir infiale yol açmış ve ayrımcılık anlamına gelebilecek niteliktedir. 10 Kasım günü milletimizin ortak değerlerinden bir tanesidir. Bir yas günüdür. Akit isimli yayın organı tarafından bu yas gününe de saygısızlık edilmiştir. Bu yayın organı Atatürk’ün şahsında Türk Milletinin ortak değerlerine ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerine saldırıda bulunmayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Bu çerçevede somut olayda Türk Milletinin aşağılanması ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarının da oluştuğunu düşünüyoruz. Bu suçlara ilişkin maddeler de TCK 301 ve 216’ncı maddelerdir. Suçun basın yoluyla işlenmesi nazara alınarak sanığa en üst sınırdan ceza verilmesini, aynı zamanda tekerrür hükümlerinin uygulanmasını talep ederiz. Bir manevi zarar söz konusudur ve suç tüm unsurlarıyla oluşmuştur. Derneğimizin kamuya yararlı dernek olması da gözetilerek katılma talebimiz vardır. Sanığın cezalandırılmasını talep ederiz’ dedi.

Bu haber 6851 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx