23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Açık
HABER DETAYI
‘Dere’ projesi yeniden gündemde !
Vekil Minsolmaz, Lüleburgaz Deresi’nin ıslahı konusunda bütçe ayrılması talimatı verildiğini, dere ıslahının ardından peyzaj çalışmaları ile birlikte yaya köprülerinin de yapılacağını söyledi.
Lüleburgaz # 11 Eylül 2017 Pazartesi 07:46

Orhan KONYALI

Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Lüleburgaz Deresi, yeni İlçe Tarım Müdürlüğü, Havaalanı ve Hızlı Tren projeleri ilgili de konuştu.

Minsolmaz, Lüleburgaz Deresi’nin ıslahı ile ilgili yaptığı açıklamada ise Lüleburgaz Deresi’nin ıslahı için bütçe ayrılması talimatı verildiğini, yakın zamanda ihalesinin yapılacağını belirtti.

‘YAYA KÖPRÜLERİ YAPILACAK’

Minsolmaz şöyle konuştu; ‘Lüleburgaz deresi ıslahını ile ilgili çalışmayı da başlatıyoruz. Orada peyzajlı dere ıslahını vatandaş da çok önemsiyor. Lüleburgaz’ın eski sanayi ile arasında bulunan dere önemli bir der. Hem sanayi sitesi var, hem Lüleburgaz’ın girişinde, hem de meskun alanın bitişiğinde uzun yıllar sıkıntı yaratan bir dereydi ve biz oranın arıtmalarla, kokarak vatandaşı rahatsız eden durumunu ortadan kaldırdık. Bu konuda Çevre İl Müdürlüğümüz güzel çalıştı ve tüm sanayi kuruluşlarının arıtma tesislerini yaptırtıp, koku sorununu yok ettik. Fakat görsel sıkıntıları devam ediyor, bunu da Babaeski’de Şeytan deresine yapılan ıslah çalışmasından daha büyük ölçekte peyzajlı dere ıslahı yaparak ortadan kaldıracağız. Sayın bakanımız da bu konuda önemli aşamalardan biri olan ana dere ıslahıyla ilgili bir bütçe konusunda gerekli talimatı verdi, yakın zamanda 1. faz ihalesi yapılacak, orada sedde iyileştirmesi yaparak taşkın önleme tesisi kurulacak, sonrasında dere ıslahı çalışması başlayacak, arkasından peyzaj çalışmalarıyla birlikte tarihi doku korunarak yaya köprüleri yapılacak’ dedi.

‘İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NE YENİ BİNA’

Minsolmaz; ‘Danone, Ateşoğlu, Ülker, Bahçıvan Gıda gibi büyük şirketlerin Lüleburgaz sınırında bulunması, ayrıca bölgede ciddi bir süt hayvancılığının da mevcut olması, bunun yanında Ari hayvancılık işletmelerinin de yer alması ve Lüleburgaz’ın aynı zamanda tarım kenti olmasından dolayı, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün faaliyetleri de önem arz ediyor. Bunun için de bölgeye yakışır İlçe Tarım Müdürlüğü binası yapacağız, içersinde eğitim ve seminer alanlarının bulunduğu modern bir bina olacak. Bu bina ile ilgili yer çalışmamız var, mevcut TOKİ bölgesindeki bir kamu arazisinin, TOKİ’nin planlamasıyla elde ettiğimiz bir kamusal alanda bu binamızı yapmayı düşünüyoruz’ dedi.

‘HAVAALANI ER YA DA GEÇ YAPILACAK’

Minsolmaz Kırklareli ve Edirne’yi kapsayacak havaalanı projesi ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi; ‘Kırklareli ve Edirne ilinin ortak paydada kullanabileceği lokasyonda bir havaalanına ilişkin etüt çalışmaları sürüyor. Bu er ya da geç yapılacaktır, fakat tabi ki havayolu gibi özel imalatlar ulaşımda arz talepleri çok iyi analiz edilerek yapılan hususlar, bu nedenle farklı alternatiflere ilişkin çok ciddi çalışmalar yapılıyor, ama bu gün yapılacaktır, kesin suretle şu gün olacaktır şeklinde bir ifade kullanmak doğru olmaz’ dedi.

‘HIZLI TRENDE EN FAZLA İSTASYON KIRKLARELİ’DE’

Hızlı Tren projesine de değinen Minsolmaz; ‘Hızlı tren konusuna gelecek olursak, 2018’in başında ihalesi yapılacak, Kapıkule-Çerkezköy, Çerkezköy-Halkalı şeklinde iki parçadan oluşan bu hızlı tren projesine ilişkin hemen hemen önemli noktalara gelindi, projesi tamamlandı ve ÇED süreçlerine ilişkin işlemler bitti. Artık kamulaştırma planlarına kadar hazırlanan proje, 2018 yılında başlayıp 3 yıl gibi bir sürede bitmesi planlanıyor. Bu bölge için çok önem arz eden bir konu çünkü en fazla istasyonu olan yer Kırklareli ilimiz olacak. Bir Babaeski istasyonu, bir Lüleburgaz yolcu istasyonu, bir de Büyükkarıştıran yük istasyonu, dolayısıyla Trakya’da, sadece 1 ilde 3 istasyon olmuş olacak, o il de Kırklareli ilimiz. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Aynı zamanda tabi ki bu proje, bölgesel dengeler açısından da Kırklareli ve Trakya bölgesini bir adım öne çıkaracak’ dedi.

‘KAPALI SPOR SALONU İÇİN YER BAKILIYOR’

Minsolmaz Lüleburgaz’ın Kapalı Spor Salonu ihtiyacı ile ilgili olarak da; ‘Kapalı spor salonu kazandırmak için girişimlerimiz söz konusu yer tahsisi konusunda çabalarımız var ama önemli olan hemen yapmak değil doğru yapmak, doğru yere yapmak çok önemli’ dedi.

Bu haber 3547 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx