18 Ocak 2018 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 10°C
Yağmur
HABER DETAYI
Çevre Yolu’nda kilit 18. Madde!
AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Lüleburgaz’a çevre yolu yapılması için belediyenin bu konuda mutlak suretle 18. Madde’yi uygulaması gerektiğini söyledi.
Lüleburgaz # 11 Eylül 2017 Pazartesi 07:45

Orhan KONYALI

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Cuma günü gerçekleştirdiği yeni devlet hastanesinin incelemesi sırasında gündemdeki diğer konularla ilgili de açıklamada bulundu.

Minsolmaz, Lüleburgaz’ın ihtiyacı olan çevre yolu, Lüleburgaz Deresi, yeni kamu binaları, havaalanı ve hızlı tren projesi hakkında bilgiler verdi.

‘YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ’

Minsolmaz şöyle konuştu; ‘Kısa zamanda ve bölgedeki yoğun sanayi ile birlikte talebi artan bir kent olan Lüleburgaz için en büyük sıkıntı arazi bulmaktı. Arazi üretilmediği sürece kamu yatırımlarının yapılması çok zor oluyor, dolayısıyla ne o yatırımı planlayabiliyorsunuz ne de yatırım politikasına koyup ihale veya ruhsatını çıkarıp inşaat yapabiliyorsunuz. Her yatırım, öncesinde araziyi şart koşuyor ama arazi kolay bulunmuyor, her arazi bulunan yere de yatırım yapılamıyor. Geçmiş hükümetler döneminde çok hatalı yatırımları gördük, sadece hazine arazisi var diye veya bedava arazi var diye meskun alandan onlarca kilometre öteye inşaatlar yapıldı ve sonrasında atıl duruma geçti, yolu yapılmadı ya da yapıldı ırak kaldı. Dolayısıyla bu konulara dikkat ederek; ölçüp, biçip, tartıp siyaset farkı gözetmeden yapıp, yerel yönetimlerden destek bekliyoruz. Sonuçta yapılacak tüm bu hizmetler Lüleburgaz halkına yapılacak hizmettir’ dedi.

‘ÇEVRE YOLU İÇİN BELEDİYE 18. MADDE’Yİ UYGULAMALI’

Lüleburgaz’ın çevre yolu sorununa değinen Minsolmaz, bu sorunun çözümü için İmar Kanunu’nun 18. Maddesi’ni işaret etti.

Minsolmaz; ‘Lüleburgaz gibi önemli bir ilçeye ve bölgede geçiş yolu olan kente, çevre yolu yapılması hepimizin görevi ve ödevidir. Bu konuda sayın Başbakanımızla, Ulaştırma Bakanı olduğunu dönem de dahil görüşmelerimiz sürdü ve projeler hızla bitmişti. Bu hazırlanan projeler kapsamında hazır halde olan proje, belediyenin açtığı dava neticesinde uzadı, dava sonuçlandıktan sonra tekrar projede revizyon yapılmak zorunda kalındı. Şimdi de geldiğimiz noktada gerek sayın Bakanımız gerekse Karayolları Genel Müdürüyle yapılan görüşmelerin sonucunda belediye ile ilgili olan sürecin çözüme kavuşması ve Belediyenin bu konuda mutlak suretle 18. Madde’yi uygulayarak, karayolunun imar planlı alandan geçtiği kesimi, bedelsiz olarak mülkiyetini devretmesi ve bu süreçte Karayollarına destek olması noktasındayız, bunun neticelenmesini bekliyoruz. Bu konudaki bütün projeleri hazırlanmış olan çevre ilçelerimize de gerek ilçe başkanlarımız gerekse ben milletvekili olarak ya da bürokratlarımız giderek, kentlerin çevre yolunun sadece hükümetin sorunu olmadığını bizzat yerel yönetimlerin de bu konuda çok ciddi vaziyet almaları gerektiğini dile getiriyoruz’ dedi.

18. MADDE NE DİYOR?

Milletvekili Minsolmaz’ın çevre yolu çözümü için işaret ettiği 18. Madde özetle şöyle diyor; İmar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, kamu kuruluşlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve re’sen tescil işlemlerini yaptırmaya belediyeler yetkilidir. Sözü edilen yerler belediye ve mücavir alan dışında ise yukarıda belirtilen yetkiler valilikçe kullanılır.

Belediyeler veya valiliklerce düzenlemeye tabi tutulan arazi ve arsaların dağıtımı sırasında bunların yüzölçümlerinden yeteri kadar saha, düzenleme dolayısıyla meydana gelen değer artışları karşılığında “düzenleme ortaklık payı” olarak düşülebilir. Ancak bu maddeye göre alınacak düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tabi tutulan arazi ve arsaları düzenlemeden önceki yüzölçümlerinin yüzde otuz beşini geçemez’

Bu haber 1877 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
GRİNWİCH’İ BIRGALAMA ZAMANIDIR KARDEŞLERİM
17.01.2018 18:30
Dükkana daldı!
Turgutbey Caddesi’nde kontrolden çıkan araç depo olarak kullanılan bir işyerine daldı.
17.01.2018 07:57
Şaşkına çeviren duyuru!
17.01.2018 09:22
Soba külü evi yakacaktı!
Lüleburgaz’da dün sobadan çıkan külü ağaç direğin dibine bırakan vatandaş, az daha evin yanmasına sebep olacaktı.
17.01.2018 09:07
“Elektrik faturasında oyun mu var?”
17.01.2018 09:25
‘Tozaklı’  haberine açıklama!
17.01.2018 09:18
İşsiz kalınca patron oldular!
17.01.2018 09:12
Sahibini arıyorlar!
17.01.2018 07:51
Pınarhisarspor’dan acı haber!
17.01.2018 07:56
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter