26 Ocak 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’nın ‘Örnek Kıdemli Vatandaşı’!
Lüleburgaz’da çıkan Özdilek Gazetesi’nin bir dönem Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapan, Keşan Önder Gazetesi sahibi Feyzullah Aktan, Trakya’nın ‘Örnek Kıdemli Vatandaşı’ seçildi.
Lüleburgaz # 07 Eylül 2017 Perşembe 07:33

Çınar TÜRKMEN

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Dışişleri Bakanlığı’nın, Büyükşehir Belediyelerinin ve sivil toplum örgütlerinin gerçekleştirdiği ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ olarak bölgemizi gazeteci Feyzullah Aktan’ın temsil etmesinin uygun görüldüğünü açıkladı.

TEMA Edirne Temsilcisi Çoğal, Yurt dışından ve yurt içinden, Dışişleri Bakanlığının, Büyükşehir Belediyelerinin ve sivil toplum örgütlerinin seçtiği 'Örnek Kıdemli Vatandaş’ seçimi hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜRYAK’ın bu yıl Trakya Bölgesinden örnek kıdemli vatandaş seçme onurunu Edirne TEMA Vakfı İl Temsilciliğine verdiğini aktaran Çoğal; ‘TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak bu onurlu görevi yerine getirme sorumluluğu içerisinde yaptığımız değerlendirmeler sonucunda; meslek hayatında başarılı, sosyal  faaliyetlerde öncü ve lider olan, toplumun takdir ve sevgisini kazanmış, örnek kişilik sergileyen çok değerli büyüğümüz duayen gazeteci Feyzullah Aktan’ın ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ olarak bölgemizi temsil etmesi uygun görülmüştür’ dedi.

Yaşlıların sesi ve yaşlı haklarının en üst düzeyde savunucusu olan Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ olarak daha önceki yıllarda Süleyman Demirel, Hayrettin Karaca, Nihat Gökyiğit, Prof. Dr. Aysel Çelikel, Hakkı Devrim, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Prof. Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Aydın Boysan, Kamran İnan ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi seçmişti.

Bu yıl Dışişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyeleri ve STK’lar tarafından seçilen toplam 40 Örnek Kıdemli Vatandaş, ödül töreninde bir araya gelerek ödüllerini alacaklar.

FEYZULLAH AKTAN KİMDİR?

1928 yılında Varna’ya bağlı Yenipazar beldesinin Çanlar köyünde doğan Feyzullah Aktan, 1944 yılında Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne girdi. Siyasi nedenlerle okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Ümmü Altan ile evlenerek, Lüleburgaz’da çıkan Özdilek Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü ve fıkra yazarı olarak çalışmaya başladı.  

1955-60 arasında Lüleburgaz’da gazetecilik, fotoğrafçılık ve fırıncılık yaptı.

1962 yılında matbaa kurarak Önder Gazetesi’ni çıkarttı. Daha sonra gazete ve matbaayı Keşan’a taşıdı.

Domuz Dolabı-Köy Enstitülerinin Kapanış Öyküsü adlı bir anı kitabı 2012 yılında Edirne’de yayımlandı.

Aktan Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi.

Bu haber 1841 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter